Facebook, Kanadalı kullanıcılarının platform üzerindeki Filistin yanlısı paylaşımlarının teknik bir arıza sebebiyle engellendiğinden dolayı özür diledi.

Kanadalı Facebook kullanıcılarının, Ramazan ayının sonlarına doğru İsrail’in artan saldırılarına maruz kalan Filistinliler için yaptıkları paylaşım ve yorumların kaybolması ve silinmesi üzerine artan şikayetler Facebook’u harekete geçirdi.

Yorumları silinen kullanıcılardan özür dileyen Facebook tarafından yapılan açıklamada, "Dünyanın dört bir yanındaki hikayeleri de etkileyen bu hata asla olmamalıydı. Önemli olaylara dikkat çekemediklerini hisseden veya bu konuda kasıtlı olarak seslerini bastırıldığını düşünen herkesten çok özür dileriz. Niyetimiz asla bu değildi. Belirli bir topluluğu veya bakış açısını susturmak da istemiyoruz. Politikalarımız, herkese söz hakkı vermek ve onları uygulamalarımızda güvende tutmak için tasarlanmıştır ve bu politikaları kim olursa olsun eşit olarak uygularız." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada İsrail yanlısı gönderilerin sorunlardan etkilenip etkilenmediğine dair bilgi verilmedi. 

Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı

Sosyal medya kullanıcıları Facebook'un koyduğu engellemelere rağmen Filistin'de yaşananları dünyaya duyurmuşlardı.

Facebook gibi sosyal medya sitelerinde kalabalık takipçisi olanlar da bir süredir Filistin yanlısı paylaşımlarda engellemeler olduğunu duyuruyorlardı.