Facebook 35 hesap, 3 sayfa ve 88 Instagram hesabını, eşgüdümlü gerçek dışı paylaşım yapmaları gerekçesiyle platformdan kaldırdı.

Facebook salı günü yaptığı açıklamada; son zamanlarda Romanya’dan faaliyet gösteren, muhafazakarlardan, siyahi Amerikalılardan, Hristiyanlardan ve asılsız komplo teorileri şebekesi QAnon’dan sağladığı destek hakkında hikayelerle Başkan Donald Trump’ın yeniden seçilmesi kampanyası yapan hesapların küçük bir ağını kaldırdığını söyledi.

Gadgets'ın haberine göre; bu 35 Facebook ve 88 Instagram hesabının bir çoğu Amerikalılar ve Trump hayran sayfaları  gibi paylaşım yaptı ama sosyal ağın eşgüdümlü gerçek dışı davranış olarak nitelendirdiği durumlarla ilgili kurallarına ters düştüler. Buna ek olarak bulundukları konumla ilgili insanları yanılttılar, bazı hesap sahipleri benzer isimlerle aynı içeriği paylaşan birçok kişiyi çalıştırdı.

Büyük bir kitleleri yoktu

Ağ, Facebook ve Instagram’da toplam 8.800 kişiye erişim sağlıyordu. Bu da çok da büyük bir erişim ağına sahip olmadığını gösteriyor.

Facebook Güvenlik Politikası Başkanı Nathaniel Gleicher, şirketin Romanyalı grubun para, ideoloji veya hükümet direktifiyle motive olup olmadığını söyleyemeyeceğini belirtti.

Yoğun olarak Trump yanlısı propaganda yaptılar

Atlantik Konseyi’nin Dijital Adli Tıp Araştırma Laboratuvarı, bazı sayfaların sadece Trump’ın sayfasından içerik paylaştığını; diğerlerinin ise Trump’ın, şeytana tapan ve çocukları taciz eden güçlü demokratlara savaş açtığı fikrine dair komplo teorileri üreten QAnon’u desteklediğini söyledi.

Atlantik Konsey Yöneticisi Graham Brookie, Trump dostları ve vekillerine net olmayan bağlantıların olduğunu ve takipçi ve beğeni satan şirketler gibi var olan reklam unsurlarıyla bağlantısının açık olmadığını da ekledi.

TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek

Facebook daha önce çok büyük ve daha iyi bağlantılı Trump destekçisi ağları kaldırmıştı. Bunlardan biri sık sık Çin Hükümeti’ni eleştiren ve Falun Gong manevi hareketinin destekçileri tarafından kurulan Epoch Times’a bağlı bir ağ idi.