Taliban'ın idaresine geçen Afgan halkının, örgüt tarafından hedef alınmaması için bazı sosyal medya şirketleri önlemler almaya başladı. 

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

Şarkul Avsat'ın haberine göre; Taliban’ın, Afganları ve sosyal bağlantılarını izlemek için sosyal medya platformlarını kullanmasından edişe edilirken Facebook, Twitter ve LinkedIn'den konuyla ilgili açıklama geldi.

Facebook Güvenlik Politikası Direktörü Nathaniel Glaisher, Taliban'ın idaresi altına giren Afgan halkının hedef haline gelmemesi için Facebook hesaplarında arkadaş listesini görüntüleme ve arama özelliğinin geçici olarak kaldırıldığını duyurdu.

Glaisher, Facebook'un kullanıcı profillerinin tek bir tıklamayla kilitlenmesini sağlayan, ağlarında olmayan kişilerin profil resimlerinin ve gönderilerinin görülmesini engelleyen bir araç da dahil olmak üzere bazı özellikler sunduğunu kaydetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir diğer sosyal medya şirketi Twitter oldu. Twitter, ülkedeki gruplara destek sağlamak için sivil toplum ortaklarıyla temas halinde olduğunu ve arşivlenmiş tweet'lerin kaldırılmasına yönelik doğrudan talepleri hızlandırmak için çalışıldığını açıkladı.

LinkedIn sözcüsü de Afganistan’daki kullanıcı bağlantılarının bir süreliğine gizlendiğini, böylece diğer kullanıcılar tarafından görüntülenemeyeceğini söyledi.

Uluslararası Af Örgütü bu hafta; aralarında akademisyenler, gazeteciler ve insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere binlerce Afgan’ın Taliban misillemesi konusunda büyük bir risk ile karşı karşıya kaldığını dile getirdi. Afgan kadın futbol takımının eski kaptanının, oyuncularını sosyal medya hesaplarını silmeye davet etmesi de büyük bir risk altında olduklarını doğrular nitelikte.