Gizlilik ihlalinde bulunan, kitleleri nefret suçlarına yönlendiren ve kârını kullanıcıların güvenliğinin önünde tutan Facebook'un, bu iddialardan arınmak için imaj tazelemeye çalışması bazı çevrelerce tepki topladı.

T24'ün haberine göre, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook, Instagram, WhatsApp ve sanal gerçeklik markası Oculus’un “Meta” adı altında birleşeceğini söyledi.

Yapılan açıklamada “Meta, bizim 3 boyutlu ortamda bağlanıp oynayabileceğimiz ‘metaverse’ü inşa etmemize yardım olacak. Sosyal bağlantının gelecek bölümüne hoş geldiniz” ifadelerine yer verildi.

ABD Deniz Kuvvetleri, belirsiz geleceğe "metaverse" ile hazırlanıyor ABD Deniz Kuvvetleri, belirsiz geleceğe "metaverse" ile hazırlanıyor

Facebook'un isim değişikliği adımlarının ardından tepkiler de gelmeye başladı.

ABD’de Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandria Ocasio Cortez, Twitter’da “Meta yani, kâr için küresel takibi metalaştıran, otoriter rejimleri yükselten bir propoganda makinesi olan, sivil toplumu yok eden demokrasinin kanseriyiz!” ifadelerini kullanırken ABD'li Senatörler Richard Blumethal ve Ed Markey de duruma tepki gösterdi. Blumethal, Facebook’un isim değiştirmesinin; kişilerin verilerini ihlal ettiğini, çocukların ruh sağlığına etkilerini ve nefret yaymayı unutturmayacağını kaydetti.