Amerika merkezli sosyal medya şirketi Facebook, Temel Doğruluk Araştırması kapsamında sosyal iletişim teknolojilerine bağlı yanlış bilgi ve kutuplaşma konularına ilgi duyan araştırmacıların bağımsız çalışmalarını destekleme hedefiyle bir proje başlattı.

Projeye çeşitli ülkelerden binin üzerinde başvuru geldi. Seçilen 25 projenin sahipleri, aralarında Türkiye’nin olduğu 42 farklı ülkede yanlış bilgi, kutuplaşma, bilginin niteliği ve sosyal medya ve sosyal teknoloji platformlarında yaşanan çatışmalarını inceleyecek.

HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu

 

Facebook’un hayata geçirdiği projeye seçilen 25 kazananın biri de, Türkiye’de Koç Üniversitesi’nden Selim Erdem Aytaç, Ali Çarkoğlu ve Güneş Ertan’ın yer aldığı araştırma ekibi oldu.

j

Araştırmayla ilgili konuşan Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür,  “Sadece dünyayı birbirine daha yakın bir yer haline getirme misyonuna sahip bir şirket olarak değil, aynı zamanda seçim güvenilirliği ve küresel pandemi gibi çok katmanlı zorluklarla karşı karşıya kaldığımız bir toplumun üyeleri olarak, doğruluk alanındaki çalışmalarımıza oldukça büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye’de kutuplaşma alanında önemli araştırmalara imza atan Selim Erdem Aytaç, Ali Çarkoğlu ve Güneş Ertan’ın yeni çalışmalarını destekleyecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Umuyoruz ki, bu çalışmalar uzun vadede politikalarımızı, müdahalelerimizi ve araçlarımızı iyileştirmemizde bize yol gösterici olacak ve teknoloji şirketlerinin platformlarında gerçekleşen sosyal sorunları daha iyi anlamalarına katkıda bulunacak” dedi.