Dost ve müttefik ülkelerle ilişkileri geliştirme adına Türkiye ve Katar arasında imzalanan “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği Protokolü” kapsamında yer alan Katarlı askerî öğrencilerin Türkiye'de tıp eğitimi almalarının Katarlı bütün öğrencileri kapsadığı şeklinde çarpıtılarak yapılan haberler Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından yalanlandı.

Ukrayna, Fransa’dan Mirage 2000 istiyor Ukrayna, Fransa’dan Mirage 2000 istiyor

Fahrettin Altun, resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile söz konusu haberlerin doğru olmadığını açıkladı. Fahrettin Altun yaptığı paylaşımda, Türkiye'de tıp eğitimi alacak Katarlı öğrencilerin sadece silahlı kuvvetler mensuplarını kapsadığını, söz konusu eğitimin karşılıklı olarak gerçekleştirildiğini ifade etti. Söz konusu iş birliğinin Katar dışında KKTC, Bosna Hersek, Azerbaycan Kazakistan gibi 20'den fazla ülkenin askerî öğrencilerini de kapsadığını belirtti. Fahrettin Altun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bazı yayın organlarında “Katarlı öğrencilere sınavsız tıp eğitimi” şeklinde çarpıtılarak yansıtılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye ve Katar arasında imzalanan “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği Protokolü” sadece silahlı kuvvetler mensuplarını kapsamaktadır.

Protokole göre; Katar’daki silahlı kuvvetler mensupları ile Türkiye’deki silahlı kuvvetler mensupları belirlenen kontenjanlar çerçevesinde karşılıklı değişimden yararlanabileceklerdir. Amaç tamamıyla “askeri tıp” alanındaki tecrübelerden istifade edebilmektir.

Katar haricinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Azerbaycan, Kazakistan, Afganistan, Arnavutluk, Moldova, Gambiya, Somali ve Güney Kore'nin de bulunduğu 20’den fazla dost ve müttefik ülkenin askeri öğrencileri de Türkiye’de öğrenim görmektedir.

Türkiye, dost ve müttefik ülkelerle karşılıklı tecrübe ve imkanlardan yararlanarak ilişkilerini daha da derinleştirmeye devam edecektir. Yalan ve iftira ile kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışanların yalanlarını yüzlerine vurmaya devam edeceğiz."