Fas, İsrail ile askeri ilişkilerini en üst düzeye taşımakta kararlı.

Le Maroc'un haberine göre Fas Silahlı Kuvvetleri, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından geliştirilen Barak-8 hava savunma sistemi ile ilgili İsrailli savunma yetkilileri ile görüşme gerçekleştiriyor.

Fas'ın, Barak-8 hava savunma sistemini tedarik etmesindeki temel amaç olarak ise Cezayir Silahlı Kuvvetleri'nin Rusya'dan satın aldığı 300 km menzile sahip İskender TK füzelerine sahip olması olarak gösteriliyor.

Kasım ayında Fas Silahlı Kuvvetleri, İsrail merkezli Avnon Group'un bir yan kuruluşu olan Skylock Systems tarafından geliştirilen Skylock Dome anti-drone sistemini tedarik ettiği açıklanmıştı.

KF-51 Panther tankının üretim yeri Macaristan KF-51 Panther tankının üretim yeri Macaristan

Barak-8 Hava Savunma Sistemi

Barak-8 hava savunma sistemi, IAI firması İsrail ve Hindistan'ın Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu ( Defence Research and Development Organization /DRDO) her iki ülkenin donanması, Rafael Advanced Defence Systems Ltd., IAI’nin ELTA Grubu ve Hindistan’daki yerel endüstriler iş birliği ile geliştirdi.

Maksimum menzili 70 km olarak açıklanan Barak-8 güçlendirici motorla desteklenebiliyor. Menzili 150 km olan bu sürüm ise Barak-8ER olarak adlandırılıyor.