Fas, İsrail ile askeri ilişkilerini en üst düzeye taşımakta kararlı.

Le Maroc'un haberine göre Fas Silahlı Kuvvetleri, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından geliştirilen Barak-8 hava savunma sistemi ile ilgili İsrailli savunma yetkilileri ile görüşme gerçekleştiriyor.

Fas'ın, Barak-8 hava savunma sistemini tedarik etmesindeki temel amaç olarak ise Cezayir Silahlı Kuvvetleri'nin Rusya'dan satın aldığı 300 km menzile sahip İskender TK füzelerine sahip olması olarak gösteriliyor.

3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı 3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı

Kasım ayında Fas Silahlı Kuvvetleri, İsrail merkezli Avnon Group'un bir yan kuruluşu olan Skylock Systems tarafından geliştirilen Skylock Dome anti-drone sistemini tedarik ettiği açıklanmıştı.

Barak-8 Hava Savunma Sistemi

Barak-8 hava savunma sistemi, IAI firması İsrail ve Hindistan'ın Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu ( Defence Research and Development Organization /DRDO) her iki ülkenin donanması, Rafael Advanced Defence Systems Ltd., IAI’nin ELTA Grubu ve Hindistan’daki yerel endüstriler iş birliği ile geliştirdi.

Maksimum menzili 70 km olarak açıklanan Barak-8 güçlendirici motorla desteklenebiliyor. Menzili 150 km olan bu sürüm ise Barak-8ER olarak adlandırılıyor.