Fas, İsrail'den aldığı hava savunma sistemlerini ülkenin çeşitli noktalarına yerleştiriyor.

Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi

Africa Military'nin haberine göre Rabat'ın kuzeydoğusunda bulunan Sidi Yahya El-Gharb bölgesindeki hava savunma üssünün inşaatına 2017 yılında başladı ve muhtemelen Ağustos 2020'de tamamlandı.

Üssün kurulduğu bölgenin konumu itibariyle stratejik ve hassas bir noktada olduğu vurgulandı. Üssün içerisinde ayrıca komuta-kontrol merkezi, bakım merkezi, hava savunma birimler ve helikopter pisti olduğu görülüyor.

42 bin m2'lik alana inşa edilen askeri üs içerisinde FD-2000B hava savunma sisteminin konuşlandırılması için daire şeklinde yeni bir alan inşa edildi. Üs ayrıca Çin'den 2017 yılında teslim alınan Sky Dragon 50 orta menzilli uçaksavar sistemi de bulunuyor.

Aralık 2021'de Fas Silahlı Kuvvetleri'nin bir süre önce Çin'den teslim aldığı FD-2000B hava savunma sisteminin ilk partisi, başkent Rabat'ın güneyindeki Sidi Yahia el Gharb üssünde görüntülenmişti.

Fas, 2017 yılında Çinli savunma şirketi CPMIEC ile ordunun modernize edilmesi kapsamında FD-2000B hava savunma sistemi sözleşmesi imzalamıştı.