Fas, Çin'in ardından İsrail'den de hava savunma sistemi tedarik ediyor.

Globes'in haberine göre Fas Savunma Bakanlığı'ndan yetkililer İsrail'i ziyaret ederek Barak MX konusunda incelemelerde bulundu. 

2021 yılının sonlarında ise Fas, Cezayir Silahlı Kuvvetleri'nin Rusya'dan satın aldığı 300 km menzile sahip İskender TK füzelerinin ardından Barak MX hava savunma füze sistemini gündemine aldı. 

Bu kapsamda IAI CEO'su Boaz Levy ve IAI'nın yeni başkanı Amir Peretz, Fas'ın başkenti Rabat'ı ziyaret ederek, Barak-MX'e dair anlaşmanın son detaylarını görüştü ve iki ülke arasında 500 milyon dolarlık hava savunma mutabakat zaptı imzalandı.

İsrail ve Fas arasında savunma anlaşması 

Kasım ayında İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Fas'ın başkenti Rabat'ı ziyaret ederek, Faslı mevkidaşı Abdellatif Loudiyi ve Fas Genelkurmay Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

TEKNOFEST İzmir başladı TEKNOFEST İzmir başladı

Görüşmenin ardından imzalanan anlaşmaya göre İsrail, Fas ordusuna gelişmiş silahların yanı sıra askeri eğitim, teknoloji transferi gibi konularda destek verecek ve her iki ülkeden personellerin katılımı ile çeşitli tatbikatlar gerçekleştirilecek.

Barak MX Hava Savunma Füze Sistemi

35 km menzile sahip Barak-MRAD önleyicisi, 70 km menzile sahip Barak-LRAD ve 150+ km menzile sahip Barak-ER tipi üç çeşit önleyiciye sahip olan sistem, savaş uçaklarına, seyir füzelerine, insansız hava araçlarına karşı koyabilen esnek bir hava savunma füze sistemi.

Barak MX radar ve diğer hava savunma sistemleri ile entegre çalışarak dost kuvvetleri destekleyebiliyor.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) web sitesinde sistem hakkında, ''Barak MX herhangi bir görevde ve herhangi bir savaş koşulunda karşı karşıya kalacağınız tehditleri anında önleyebilmenize imkan veriyor. Sistem, envanterinizdeki diğer bütün hava savunmalar ile entegre çalışabilir.'' ifadelerini kullanıyor.