Fas, İsrail’in yüksek teknoloji içeren savunma ürünlerini bir bir tedarik ediyor.

Tel Aviv merkezli İ24’ün haberine göre Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından geliştirilen Harop kamikaze insansız hava aracı (İHA) tedarik etmek için sözleşme imzaladı.

Anlaşmanın İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi’nin, Fas ziyareti sırasında imzalandığı belirtildi. 

Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutanlığı tarafından dün akşam yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Savunma alanında ve savunma sanayiinin temellerini atma ufkunda Ludeyi, Fas ve İsrail'in Fas'ta savunma sanayii alanında ortak projeler oluşturma konusundaki ilgisini dile getirdi.”

Harop Kamikaze İHA

2000'li yıllarda geliştirilmeye başlanan Harop İHA, otonom uçuş yeteneği sayesinde düşman hava sahasında dolaşır ve hedeflere kamikaze şeklinde saldırı gerçekleştirir. 

Harop'un muharebe sahasında başarılı performansı, orduların dikkatini çekti. 2009 yılında Hindistan Hava Kuvvetleri 100 milyon dolarlık bir sözleşme kapsamında on adet Harop satın aldı. Aynı yıl Alman Rheinmetall ve IAI arasında ortak üretim konusunda anlaşma imzalandı.


Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti


Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ise 2016 yılında bilinmeyen sayıda Harop tedarik ederek, Dağlık-Karabağ'ın özgürleştirilmesinde başarılı bir şekilde kullandı.