Fas, İsrail ile savunma sanayii ilişkilerini hızlı bir şekilde geliştiriyor.

Morocco World News'in aktardığına göre Fas Silahlı Kuvvetleri,  İsrail merkezli Avnon Group'un bir yan kuruluşu olan Skylock Systems tarafından geliştirilen Skylock Dome anti-drone sistemini tedarik ettiği belirtildi. 

Fas Silahlı Kuvvetleri'nin resmi Facebook sayfası üzerinden yaptığı açıklamada, ''Silahlı kuvvetlerimiz, ülkemizin ve bölgemizin , ulusal, stratejik yeteneklerini geliştirmek üzere İsrailli Skylock Systems'den beş adet anti-drone sistemi tedarik etti.'' ifadeleri kullanıldı.

Globes'a göre ise sistem ilk olarak Şubat ayında Birleşik Arap Emirlikleri'nde her iki yılda bir düzenlenen Orta Doğu'nun en büyük kamu güvenliği ve silah fuarı olan Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (IDEX) tanıtıldı.

Etkinlik sırasında çeşitli anlaşmalar imzalandı ve aralarında Fas, BAE ve bazı Doğu Asya ülkelerinin de bulunduğu 27 ülke Skylock Systems tasarımı anti-drone sistemini satın aldı.

Savunma ve havacılık sanayiinden ihracat rekoru Savunma ve havacılık sanayiinden ihracat rekoru

İsrail Savunma Bakanlığı, Benny Gantz'ın önümüzdeki hafta Rabat'ı ziyaret edeceğini ve Bakan Gantz'ın, Faslı mevkidaşı Abdellatif Loudiyi ile bir görüşme gerçekleştirerek, savunma konusunda çeşitli konuları içeren önemli bir anlaşma imzalayacağını açıklamıştı.