ABD’nin önde gelen kurumlarından olan FBI, siber güvenlik alanında özel bir çalışma yaptı. Çalışma sonuçları ise şaşırtıcı şekilde geldi. Çünkü yapılan duyuruya göre Çin, 328 milyon nüfuslu ABD’nin neredeyse yarısının verisini hacklemiş durumda. Bu da 164 milyon kişiye ait veri anlamına geliyor.

Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı

ABD ve Çin arasında teknoloji dünyasına ait savaş devam ediyor. Her ne kadar ABD’nin Çinli büyük firmalara yaptığı ambargo ve yasaklamalar gündem olsa da Çinli hackerlar ABD sistemlerini hedef alıyor. Görünen o ki bu saldırılarda da Çin tarafı hatırı sayılır başarı elde etmiş durumda.

Çin önemli ölçüde veriyi ele geçirmiş olabilir

The Washington Post’ta yer alan bir habere göre FBI Direktörü Christopher Wray bir kongre konuşmasında, Çin’in ABD hedefli olarak veri madenciliği yaptığını ve nüfusun yarısına yakınına dair kişisel bilgileri ele geçirmiş olabileceğini söyledi.

ABD seçimleri yaklaşırken bu tür açıklamaların gelmesi, yerel basın tarafından sıradan olmayan bir durum olarak konuşuldu.

Konuşmasının devamında “Eğer siz bir Amerikan bir yetişkinseniz, Çin’in verilerinizi çaldığı muhtemeldir.” dedi. Konuşma, ABD Ulusal Güvenlik Komitesinde yapıldı.

Son yıllarda öne çıkan siber saldırılarda 60 milyon ABD’linin sağlık verisi ve 22 milyon veri ABD Personel Yönetim Ofisinden çalınmıştı. Çalınmış veriler arasında ABD vatandaşlarının en hassas bilgileri bulunuyordu.

Kişisel bilgilerin yanı sıra ticari mülkiyet ve fikri kaynaklara da saldırı yapıldığı aktarıldı. Hatta gelmiş geçmiş en büyük saldırı dalgası olarak betimlenen saldırıda araştırmalar, know-how verileri gibi önemli bilgilerin ele geçirildiği aktarılıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin’i Houston Konsolosluğunun kapatılmasını söylemiş ve bunun sebebinin ekonomik casusluk olduğu aktarılmıştı. Şimdi gelen bilgilerde ABD hedefli olarak yapılan saldırıların bu merkezden gerçekleştiği söyleniyor.

FBI Direktörü, Çin’in verileri nasıl ele geçirdiğine dair bilgiyi paylaşmadı. Ayrıca ABD’de açılan 5 bin istihbarat davasının yarısının da Çin’le ilgili olduğunu aktardı.