Filipinler, helikopter alım sürecinde Rusya ile yaptığı anlaşmayı iptal etmesi sonrası yönünü ABD'ye çevirdi.

Filipinler, Rusya ile yaptığı Mi-17 helikopterlerinin alımını içeren 12.7 milyar peso (227.35 milyon dolar) değerindeki anlaşmayı ABD'nin CAATSA yaptırımı tehdidiyle iptal etmesinin ardından helikopter olarak ABD üretimi Chinook ağır nakliye helikopteri tedarik etmek istiyor.

Filipinler'in ABD Büyükelçisi Jose Manuel Romualdez sanal bir forumda gazetecilere verdiği demeçte, "Bu sözleşmenin iptali, esas olarak Ukrayna’daki savaş yüzünden hızlandırılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Batı ülkelerinden yolumuza çıkması beklenen yaptırımlar olsa da, bu sözleşmeyi sürdürmek bizim çıkarımıza değildir." ifadelerine yer verdi.

Romualdez, Chinooks’ların Güneydoğu Asya ülkesinde birliklerin hareketi ve afet hazırlığı için kullanılan mevcut askeri ekipmanların yerini alacağını söyledi.

ABD’nin, Filipinler’in Rus helikopterlerine harcayacağı miktar için bir anlaşma yapmaya istekli olduğunu söyleyen Jose Manuel Romualdez, Washington ile yapılan anlaşmanın muhtemelen bakım, servis ve parçaları içereceğini de sözlerine ekledi.

Filipinler, teslimatının gelecek yıl Kasım ayında başlaması beklenen helikopterler için 38 milyon dolarlık peşinatını geri almak için Rusya ile görüşmeler yürütüyor.

Chinook Ağır Nakliye Helikopteri

Chinook çoklu görev helikopteri; sivil veya askeri olarak dünyada 20'yi geçkin ülke tarafından kullanılıyor. ABD ordusu ve uluslar arası savunma güçleri kullanımına uygun gelişmiş bir çoklu görev helikopteri olan CH-47; Bu  tam entegre, dijital kokpit idare sistemi, Ortak Havacılık Mimarisi Kokpit ve uçağın performans ve taşıma özelliklerini tamamlayan gelişmiş kargo taşıma kabiliyetlerine sahip olarak geliştirildi.

CH-47, ABD Ordusu ve uluslar arası savunma güçleri kullanımına uygun gelişmiş bir çoklu görev helikopteridir. Bu helikopterde tam entegre, dijital kokpit idare sistemi, Ortak Havacılık Mimarisi Kokpit ve uçağın performans ve taşıma özelliklerini tamamlayan gelişmiş kargo taşıma kabiliyetleri mevcuttur.

ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor

Boeing Chinook helikopteri, dünya çapında askeri güçlerin taktiksel ve savaş destek görevi ihtiyaçlarını karşılayan bir tandem rotor, “medium-lift” tipi helikopterdir. ChInook, 24,000 pounda kadar yük taşıma kabiliyetine sahip ve 50,000 pound kadar (22,680 kg) maksimum brüt ağırlığı bulunuyor.

Helikopterin tandem rotor konfigürasyonu CH-47’nin, genellikle diğer helikopterlerin uçmasına engel olan iklim, irtifa ve rüzgara bağlı koşullarda görev yapabilmesine olanak sağlayan üstün kullanım kalitesi sağlıyor.

ChInook helikopteri 1962’den beri ABD Ordusuna hizmet veriyor. CH-47F/MH-47G modernizasyon programı mevcut halde üretimde ve bunun, tandem rotorlu “medium-lift” tipi helikopterin en azından 2030’a kadar ordu filosunda kalmasını sağlayacağı düşünülüyor. Chinook’ların bir asır ya da daha fazla süreli hizmet etmesi arzu ediliyor. 

Genel Özellikler

 • Uzunluk: Uçak Gövdesi – 52.0 ft. (15.9 m) Rotorlar Dahil – 99.0 ft. (30.18 m)
 • Genişlik: 12.42 ft (3.78 m)
 • Rotor Çapı: 60 ft. (18.29 m)
 • Yükseklik: 18.92 ft. (5.77 m)
 • Güç: 2 Honeywell 55-GA-714A motor, her biri 4,733 shp (3,529 kW)
 • Azami Hız: 170 kt (315 km/h)
 • Yakıt: 1,034 gal. (3,914 L)
 • Hizmet tavanı:  20,000 feet
 • Kullanışlı Yük Oranı:  24,000 pound (10, 886 kg)
 • Görev Alanı:  200 nm (370.4 km)
 • Azami Brüt Ağırlık:  50,000 pound (22,680 kg)
 • Görev: Savaş operasyonları ile sivil ve insani yardım amaçlı, birliklerin, ağır silah, mühimmat, yakıt, malzeme ve su taşıma.