Filipinler, ülke savunmasını güçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Filipinler, kıyı savunmasının güçlendirilmesi amacıyla 2022 yılında Hindistan ile yapılan anlaşmaya ek olarak yeni BrahMos seyir füzesi tedariki yapmayı planlıyor.

Filipin basınına göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Romeo Brawner Jr. yaptığı açıklamada, kıyı savunması ve kapsama alanındaki boşlukların doldurulması için şu anda en az 3 adet BrahMos bataryası satın alınmasının değerlendirildiğini söyledi.

F8DxIxEaMAAkNMK

İlave BrahMos bataryalarının satın alınması, Filipinler'in silahlı kuvvetlerini modernleştirmeye ve bölgesel savunmasını güçlendirmeye odaklanan daha geniş savunma stratejisinin bir parçası konumunda bulunuyor. Yeni satın almaların, özellikle Güney Çin Denizi'nde artan gerilimlerin ortasında, bölgede kuvvet çarpanı olması bekleniyor.

Manila hükümeti, Hindistan ile Ocak 2022'de 3 batarya BrahMos seyir füzesi için 375 milyon dolar (18,9 milyar peso) değerinde bir sözleşme imzalamıştı. İmzalanan sözleşme; her BrahMos bataryası için iki veya üç füze tüpüyle donatılmış üç mobil lançerin yanı sıra komuta ve kontrol araçları, radar ve destek, aynı zamanda operatörler ve bakımcılar için eğitimin yanı sıra entegre bir lojistik destek paketini de içeriyor.

Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı

BrahMos seyir füzesi; Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) ile Rusya Federal Devlet Üniter Teşebbüsü NPO Mashinostroyenia (NPOM) arasındaki ortak çabanın sonucu olarak geliştirildi. Denizaltılardan, gemilerden, uçaklardan veya karadan fırlatılabilen orta menzilli süpersonik ramjet seyir füzesi olan BrahMos füzesi, 5 metreden 15.000 metreye kadar değişen irtifalardaki yüzey hedeflerine angaje olabiliyor ve çeşitli askeri uygulamalar için çok yönlü bir çözüm sunuyor.

Brahmos_launcher_Republic_day (1)

BrahMos füzesi, ilk hızlanma için katı yakıtlı bir roket kullanan ve ardından sürekli süpersonik seyir için sıvı yakıtlı bir ramjet kullanan iki aşamalı bir tahrik sistemine sahip. Teknoloji, geleneksel roket güdümlü füzelere kıyasla daha yüksek yakıt verimliliği sunarak BrahMos'un daha uzun menzil elde etmesine olanak tanıyor.

BrahMos füzesinin ihracat versiyonu 290 kilometre menzile sahip ve 2,8 Mach hıza ulaşabiliyor olup füze, 200-300 kilogramlık bir harp başlığıyla donatıldı.