Filipinler, hava yeteneklerini İsveç menşeli savaş uçakları ile güçlendiriyor.

Defence Türk'ün haberine göre Güney Asya ülkesi Filipinler, Saab üretimi Gripen savaş uçaklarının Filipin Hava Kuvvetleri envanterine tedariki hususunda İsveç Savunma Bakanlığı ile bir mutabakat zaptına (MoU) imza attı.

Ayrıca iki ülke arasında yapılan anlaşma kapsamında Filipinler, İsveç şirketlerinin Filipinler Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli modernizasyon programlarına katılmasına izin verecek.

351112173_736795838446187_2988373549299328848_n

Filipin Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Anlaşma, İsveç savunma sanayiine Filipinler Silahlı Kuvvetleri modernizasyon programına katılma fırsatlarının yanı sıra Filipinler'in kendi kendine yeten bir savunma duruşu elde etme hamlesini desteklemek için olası ortak girişimler için fırsat sunuyor." ifadelerine yer verildi.

Filipinler’in düzenlediği çok rollü savaş uçağı ihalesinde 4 ülkeden 4 farklı uçak yarıştı. İhalede ABD’li üretici Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-16, İsveç’in Saab Gripen, Hindistan tarafından geliştirilen Tejas ve Çin üretimi JF-17 boy gösterdi. İsveç’in teklifini makul bulan Filipin yönetimi İsveç ile Singapur’da anlaşma imzaladı.

Gripen C

İsveç ve ABD'nin Filipinler'e yaptığı teklifler

Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak

Daha önceden ABD, Filipinler’e yaklaşık 2.43 milyar dolar değerinde 12 adet yeni F-16 Blok 70 teklif etmişti ancak eski Filipin Ulusal Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, teklifin çok pahalı olduğunu ifade ederek reddetmişti. Bundan dolayı diğer yapılacak tekliflere göre hareket edilme kararı alınmıştı. ABD yönetiminin en son yaptığı teklif ise Viper standardına yükseltilen F-16 Blok 50/52’ye uçakları idi.

İsveç’in yaptığı teklifte ise resmi olmayan tanımı standart “C+” olan beşinci nesil elektroniklerle güncellenmiş 2.el Gripen C ve D avcı uçağı (tek kişilik ve iki kişilik) yer aldı. ABD yönetimine göre daha iyi teklif yapan İsveç bu ihaleyi kazanan ülke oldu.

Filipin Hava Kuvvetleri Komutanı Stephen Parreño, geçtiğimiz 24-28 Mayıs tarihleri ​​arasında İsveç’e yapılan bir ziyarette heyete liderlik etti. Parreño, İsveç üretimi olan JAS-39 savaş uçakları ile Saab 340 uçakları hakkında bilgi edinmek için Saab tesislerine ziyaret gerçekleştirmişti. Filipin yönetimi tehlikeli bir coğrafya bulunduğu için erken uyarı ve kontrol uçaklarının ileride tedarik edilmesinin de gündeme gelmesi muhtemel.