2019 yılında resmi açıklama yayınlayan Google, en büyük giyilebilir teknoloji markalarından Fitbit’i 2,1 milyar dolara satın almak için anlaştıklarını açıklamıştı. Ancak antitröst mahkemelerinin satın alımı mercek altına almasıyla birlikte anlaşma askıya alınmıştı.

Dün Redmi blogundan yapılan yeni bir açıklamaya göre Google resmen Fitbit’in satın alınma sürecinin resmen tamamlandığını duyurdu.

Birçok ülke, Google’ın Fitbit gibi giyilebilir teknoloji markasının milyonlarca kullanıcının sağlık verilerine sahip bir şirketi satın alıp kullanıcı verilerini ne yapacağı sorularını sormuştu. Son olarak Avrupa Birliği’nin kullanıcıları rahatlatacak şekilde şartlar dahilinde satış işlemlerine onay vermesiyle Fitbit, resmen Google’a ait oldu.

Google’ın Cihazlar ve Hizmetler bölümünün Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh’a göre Fitbit “verileri değil cihazları” kapsıyor. Osterloh’un açıklamalarına göre satın alma, üçüncü taraf fitness takip araçlarının Android ile erişimini sürdüreceğini ya da Fitbit kullanıcılarının üçüncü taraf hizmetlere bağlanmayı seçmelerine izin vermeye devam edeceğini belirtti. Ayrıca Osterloh, bu taahhütleri yerine getirdiğimizden emin olabilmeleri için dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerle birlikte çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

Avrupa Birliği, söz konusu satın alımı onaylarken Google’ın reklam hedefleme için Avrupa’daki Fitbit kullanıcılarının GPS ve sağlık verilerini kullanmamasını şart olarak açıkladı.

Fitbit CEO'su James Park ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada satın alımın tamamlanmasından memnuniyetini dile getirirken; Fitbit ürün ve hizmetlerinin hem Android hem de iOS ile çalışmaya devam edeceğini, güçlü veri gizliliği ve güvenlik özellikleri sunmaya devam edeceklerini, verilerin kontrolünü kullanıcılarda bırakacaklarını ve hangi veriyi ne için topladıkları konusunda şeffaf olacaklarını belirtti.