Türk savunma sanayiinin önemli firmalarından olan FNSS tarafından, SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü'nün ALTAY tankını taşıdığı anın görüntülerini resmi sosyal medya hesabından paylaşıldı.

FNSS resmi Twitter hesabından yapılan videolu paylaşımda, "SAMUR, ikili nakliye takımı ile AYS70T ağırlık sınıfı, ALTAY tankını sığ derinliklerde dahi taşıyarak kullanıcının güvenini pekiştirdi."  ifadeleri kullanıldı.

Kara platformlarının en yeni üyelerinden olan SAMUR, FNSS Savunma’nın ve Türk mühendislerinin özverili çalışmalarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetine sunuluyor.

SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü

SAMUR, Türk Kara Savunma Sanayii’nin sözleşmeye bağlanmış ilk özgün tasarım ve geliştirme projesidir. SAMUR Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik harekât ihtiyaçlarına uygun olarak, muharebe sahasında sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişini sağlayacak bir nakliye takımı ve köprü sistemi olarak öne çıkıyor.

Dizel motor, otomatik şanzıman, pnömatik süspansiyon sistemi ve hidrolik fren sistemi ile SAMUR Sistemi, ileri ve geri yönlerde yüzde 60 eğimde ve yüzde 30 yanal eğimde karada sürüş kabiliyetinin dışında, 2 adet pompa jetinin sağladığı suda sürüş ve 360° manevra yeteneğine de sahip.

Tek başına askeri yük sınıfı (AYS) 21 Paletli Araç, iki adet sistemin yan yana gelerek birleşmesi ile oluşturulan ikili nakliye takımında AYS 85 Paletli Araç ve üç adet sistemin yan yana gelerek rampalarından birleşmesi ile oluşturulan üçlü nakliye takımında AYS 120 Tekerlekli Araç taşıma kabiliyetine sahip. 12 adet SAMUR Sistemi bir araya gelerek 150 m uzunluğunda bir köprü oluşturuyor ve araçların kıyılar arası geçişine olanak sağlıyor. Muharebe sırasında kısıtlı zamanı en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen sistem ile en fazla 10 dakikada ikili nakliye takımı kurulabiliyor. SAMUR Sistemi’nde; kurtarma vinci, otomatik yangın bastırma sistemi, sabit yangın söndürme sistemi, taşınabilir yangın tüpleri ve artı basınç BK sistemi ile güvenlik ön planda tutuluyor.

Benzer amaçlar için tasarlanan dünya çapındaki diğer tüm sistemlerden daha üstün özelliklere sahip olan SAMUR, FNSS mühendisleri tarafından milli imkânlarla tasarlandı. SAMUR Sistemi, 8X8 sürüş yapısı, bir sistemde 4 adet rampa taşıması, standart olarak sunulan acil ve kıyı demirleme sistemi, balistik koruması, arıza tespit kolaylığı sağlayan elektronik veri iletişim altyapısı ile benzer sistemlerden ayrılıyor.