Geleceğin muharebe sahasının en önemli kuvvet çarpanlarından biri olacak insansız kara araçları için Türk savunma sanayiinin çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Otonom ve insansız sistemler alanındaki çalışmalarına ilk olarak 2018 yılında başlayan FNSS Savunma, Gölge Süvari’nin yeni konseptiyle IDEF 2021’de sergileneceğini duyurdu.

FNSS Savunma sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda, “Gölge Süvari yeni konseptiyle IDEF2021 ’de sizleri bekliyor.” ifadelerine yer verildi.

MMU KAAN ilk uçuş için son montajda MMU KAAN ilk uçuş için son montajda

2018 yılında geliştirilmeye başlanan Gölge Süvari, ilk olarak 2019 IDEF’inde başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere dost ve müttefik ülke ordularının beğenisine sunuldu.

FNSS IDEF 2019’dan sonra çalışmalarına belirledikleri AR-GE yol haritasına uygun olarak devam etti.

Özellikle aracın uzaktan kontrol birimi üzerinden sürülmesine ilave olarak, Gölge Süvariye 360 derece insan algılama ve üsse dönüş gibi otonom kabiliyetler kazandırılması noktasında yoğun bir çalışma yapıldı.

FNSS Savunma Genel Müdürü Nail Kurt da SavunmaTR’ye verdiği özel röportajında, “Ağır sınıf insansız ve otonom, Gölge Süvari’yi Türk Silahlı Kuvvetlerimiz envanterine kazandırmak için var gücümüz ile çalışıyoruz." diye konuşmuştu.