Tarihindeki en büyük üretim yatırımını yapacak olan Ford Motor'un yeni yatırım ortağı SK Innovation oldu.

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

Buna göre, iki şirket 11,4 milyar dolar değerindeki bir yatırımla ABD'de 3 batarya fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler için bir montaj tesisi kuracak.

Şirketten gelen bir açıklamada, Ford Motor, ABD'nin Tennessee eyaletinde bir mega kampüs ve Kentucky eyaletinde de ikiz batarya tesisleri kuracak. Bu tesislerde yapılan üretim ile ülkenin elektrikli araçlara geçişine liderlik edeceği vurgulandı.

Açıklamanın devamında şirketin elektrikli araçlara bugüne kadarki en büyük yatırımı tek seferde yapmayı ve yaklaşık 11 bin kişiye yeni istihdam alanının oluşturulmasının planlandığı kaydedilirken Tennessee'nin batısında yaklaşık 15 bin 540 dönümlük bir araziye "Blue Oval City" ismiyle bir kompleks inşa edileceği ve yeni nesil elektrikli F serisi kamyonetler ile gelişmiş bataryaların burada üretileceği aktarıldı.

Kentucky'de ise ikiz batarya tesislerinden oluşan "BlueOvalSK Batarya Parkı"nın inşa edileceğine yer verilen açıklamada, yeni elektrikli araçların ve gelişmiş lityum iyon pillerin üretiminin 2025'te başlayacağı belirtildi.

Şirket son olarak Ford Motor'un 2030 yılına kadar küresel araç hacminin yüzde 40 ila yüzde 50'sinin tamamen elektrikli olmasının beklendiği bilgisine de yer verdi.