ABD-İngiltere-Avustralya üçgeninde yapılan AUKUS anlaşmasının yankıları devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Fransa ile ilişkileri yeniden onarmak için Paris'i ziyaret etti.

Anthony Blinken'ın ziyaretini değerlendiren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian,  görüşmenin olumlu geçtiğini fakat konunun ciddiyetini devam ettiğinin, krizin henüz çözülmediğinin ve söylemlerden çok eylemlere ihtiyaçları duyulduğunun altını çizdi.

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

İki tarafın ekim ayı sonuna kadar bir sonuca varması için çalışmaların devam ettiğini belirten Le Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ABD Başkanı Joe Biden ile ekim ayında tekrar görüşeceğini kaydetti.

Le Drian, iki lider arasında gerçekleşecek görüşmenin maddelerine de değindi. Buna göre görüşmede; Fransa’nın ve Avrupa’nın Hint-Pasifik bölgesindeki faaliyetlerine, daha güçlü ve yetenekli bir Avrupa savunmasının önemine ve ABD’nin Afrika’nın Sahel bölgesinde Avrupa devletleri tarafından yürütülen terörle mücadele operasyonlarına verdiği desteği nasıl güçlendirebileceğine odaklanacağı maddelerine yer verilecek.

Le Drian, Avustralya ve ABD ile yaşanan anlaşmazlık sonrası Fransa’nın geri çağırdığı Canberra Büyükelçisi’nin Avustralya’ya döneceğini açıkladı. Parlamentoda yaptığı konuşmada “Büyükelçimizin gelecekteki ilişkilerimizi yeniden tanımlamak için Avustralya’ya geri dönmesini istedim” ifadelerini kullandı.