Ermenistan, Azerbaycan'ın Karabağ zaferi sonrası yaralarını sarmak için Avrupa'dan medet umuyor.

Fransa ile Ermenistan arasında Thales GM200 radarı ile Mistral kısa menzilli hava savunma sisteminin tedarikini içeren kapsamlı bir savunma anlaşması imzalandı.

Fransa-ermenistan

İlgili anlaşma, Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan'ın 22 Ekim 2023 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'e gerçekleştirdiği ikinci ziyarette, Fransız Savunma Bakanı Sébastien Lecornu ile yaptığı görüşme sonrası atıldı.

İki ülke arasında imzalanan savunma anlaşması kapsamında hava savunma yeteneklerini geliştirmek isteyen Ermenistan, Fransa'dan 3 adet Thales üretimi GM 200 tedarik edecek. 

MMR on Truck 2

Bu anlaşmanın yanı sıra Ermenistan, MBDA üretimi Mistral kısa menzilli hava savunma sisteminni gelecekteki teslimatına ilişkin Fransa ile bir mutabakat zaptı imzaladı.

Bu satış anlaşmalarına ek olarak Fransa, Ermenistan’ın kara savunma güçlerini eğitecek ve ordunun reform ve modernizasyon çabalarına destek verecek.

militaires-du-93e-ram-de-kourou-900x500

Fransız Savunma Bakanı Sébastien Lecornu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Aynı askeri ve siyasi ittifakların parçası olmasak da, Ermenistan’la savunma ilişkimizin arkasındayız. Bu, kendinizi savunabilmeniz gerektiği şeklindeki basit prensibe dayanıyor." ifadelerini kullandı.

Ermenistan'ın bu hamlesi, bölgede Azerbaycan ile olan gergin ortamı bir kez hareketlendirebilir. Bilindiği üzere Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa’nın Ermenistan’a askeri yardım gönderme kararının Güney Kafkasya’da yeni bir çatışmayı tetikleyebileceğini söylemişti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in bu söylemi, 19 Eylül 2023 tarihinde Karabağ bölgesinde Ermeni ayrılıkçı gruplara karşı başlatılan anti-terör operasyonu sonrası Ermenistan'ın Fransa'ya ziyaret gerçekleştirmesinin ardından geldi.

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

Fransa, dünyanın en büyük Ermeni diasporalarından birine ev sahipliği yapıyor ve özellikle Erivan'ın geleneksel müttefiki Rusya ile ilişkilerinin son aylarda kötüleştiği bir dönemde kendisini bir müttefik ve diplomatik destekçi olarak sunmaya çalışıyor.