ABD, İngiltere ve Fransa'nın üçlü savunma anlaşması neticesinde Fransa'nın saf dışı bırakılması Fransa'yı, bu ülkelerle temasını kesmeye yöneltti. 

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile anlaşmaya varmak için Fransa’daki denizaltı siparişini iptal etmesinin ardından, bu hafta Londra’da bir araya gelmeyi planladığı İngiliz mevkidaşı Ben Wallace ile görüşmesini iptal etti.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Fransız iki kaynak, The Guardian gazetesinin görüşmenin iptal edildiğine yönelik haberini teyit etti.

Avustralya’nın, nükleer enerjili denizaltılara sahip olmak için ABD ve İngiltere ile AUKUS adlı güvenlik ortaklığı anlaşması yapması, Fransa'dan sipariş ettiği denizaltı projesini iptal etmesi Fransa’nın tepkisine yol açmıştı.

Üçlü anlaşma sonrası saf dışı bırakılan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron; Canberra ve Washington büyükelçilerini çağırmıştı.

Fransa'nın 2016 yılında Avustralya ordusuna 31 milyar avro değerindeki 12 denizaltının üretimi ve teslimi için ihaleyi kazandığı biliniyor. Fakat denizaltıların yapımı Avustralya’nın yerli parçalar kullanılması koşulu nedeniyle gecikmişti.

ABD, İngilteere ve Avustralya arasındaki AUKUS anlaşması, geçen hafta ABD Başkanı Joe Biden tarafından duyurulmuştu. Anlaşma ile Çin’in yükselişinin engellenmesi hedeflenmişti.

Avustralya'nın üçlü anlaşma ile ABD nükleer denizaltı teknolojisinin yanı sıra siber saldırılara karşı koyma, yapay zeka uygulaması ve daha pek çok yeteneği kazanacağı biliniyor.

Anlaşmanın ardından saf dışı kalan ve siparişi iptal edilen Fransa ise, Avustralya’yı ‘arkasından bıçaklamakla’ suçlayarak,  Biden yönetiminin Avrupalı ​​müttefiklerini kızdıran eski Başkan Donald Trump’ın izlediği davranışı sürdürdüğünü öne sürmüştü.