Libya’da ikiye bölünen meclisin uzun yıllar sonra ilk kez ortak oturum düzenleyerek geçici birlik hükümetini onaylaması ve BM gözetiminde 24 Aralık’ta seçim yapmasının ardından Fransa, Libya Büyükelçiliğini tekrar açma girişiminde bulundu.

Sputnik Türkiye'nin haberinde yer alan bilgiye göre, Fransa’nın Trablus Büyükelçiliği 29 Mart’ta şehrin dışındaki yüksek duvarlı bir binada faaliyete geçti.

Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen hafta yeni Libya liderini ağırlamıştı. Macron bu görüşmede Libya Büyükelçiliğini açacağının haberini vermişti.

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el Menfi'yi Elysee Sarayı'nda ağırlayan Macron, "Libya'da istikrar ve barış sağlanmazsa, ülkenizi ile bölgeyi istikrarsızlaştıran terör örgütleri ve kaçakçılar ortadan kaldırılmazsa, Orta ve Doğu Akdeniz, Sahel bölgesi ve Afrika'da barış olmaz." ifadelerini kullanmıştı.

BM öncülüğünde Libya Siyasi Diyalog Forumu'nda Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığı'na Muhammed el Menfi, Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanlığına Abdulhamid Dibeybe seçilmişti. 

Petrol zengini ülke olan Libya’nın lideri Muammer Kaddafi’nin 2011’de öldürülmesinin ardından ülke iç savaşa sürüklenmişti. İç savaştan yararlanan saldırganlar 11 Eylül 2012’de ABD’nin Bingazi Konsolosluğu’na saldırıp 4 ABD’liyi öldürmüştü.  2013’te ise Fransız Büyükelçiliğine bomba yüklü araçla saldırı yapılmıştı.

Fransız Büyükelçiliği bu olaylardan sonra önce bir otele taşındı ardından temmuz 2014’te Tunus’a gitti.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

2017’de Trablus Büyükelçiliğini tekrar açan ülkeler arasında İtalya, Türkiye bulunuyor.