Fransa askeri birlikleri ve büyükelçisi Nijer topraklarından geri çekiliyor!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron katıldığı bir yayında Nijer ile olan askerli işbirliklerine son verdiklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Macron, bu yılın sonuna kadar Fransız askerlerinin Fransa topraklarına geri döneceğini ifade etti.

Polonya Dışişleri Bakanı: Rusya 3 yıl içinde NATO’ya saldırabilir Polonya Dışişleri Bakanı: Rusya 3 yıl içinde NATO’ya saldırabilir

TF1 ve France 2 kanallarının ortak yayınına konuk olan Macron, görevinden askeri müdahale kaynaklı olarak uzaklaştırılan Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum ile telefonda konuştuğunu aktardı. Açıklamalarına devam eden Macron, Fransa ve Nijer arasındaki askeri işbirliklerine yönelik faaliyetlerin sonlandırıldığını kaydetti. Nijer toprakları içerisinde yer alan yaklaşık 1500 Fransız askeri bu yılın sonuna kadar Fransa topraklarına geri dönecekler.

Macron Nijer 2

Fransız makamları sadece askeri birliklerin değil aynı zamanda Fransa büyükelçisinin de geri çekileceğini belirtti. Öte yandan Macron Afrika kıtasına olan yardımlarının devam edeceklerini de dile getirdi.

Nijer'deki askeri darbe liderleri 26 Temmuz 2023'te Bazoum'un devrilmesinden sonra Fransız büyükelçisi Sylvain Itte'ye ülkeyi terk etmesi gerektiğini iletmişti. Ancak ağustos ayında kendisine ülkeyi terk etmesi için verilen 48 saatlik ültimatom, Fransız hükumetinin buna uymayı veya askeri rejimi meşru olarak tanımayı reddetmesi nedeniyle yürürlükte kalmıştı. Macron'un açıklaması, Nijer'deki darbe liderlerinin "Fransız uçaklarının" ülke üzerinde uçmasını yasaklamasından birkaç saat sonra gelmesiyle dikkat çeken bir hamle olarak değerlendiriliyor.