Fransa, uzaydaki uydularına yönelik muhtemel bir kriz durumunu simüle etmek ve Fransa Uzay Komutanlığı'nın tehditlere karşı hazır olduğu mesajını vermek için yeni bir uzay tatbikatı başlattı. 8 Mart tarihinde başlayan tatbikatın 12 Mart'a kadar süreceği aktarıldı.

TNW tarafından yapılan habere göre, devletler uzaydaki askeri faaliyetlerini artırırken ve uzay gün geçtikçe "askerileşirken" Fransa'nın yeni başlattığı tatbikat, bu gelişmeler için bir yanıt niteliği taşıyor. ABD Uzay Kuvvetleri ve Alman Uzay Komutanlığı ile birlikte çalışılan Fransa eğitim tatbikatlarının, küresel tutuma yönelik bir cevap olarak tasarlandığı öne sürüldü.

Haberde tatbikatın arka planında uluslararası olarak yaşanan gelişmelerin olduğu belirtilrdi. ABD'nin Uzay Kuvvetleri Komutanlığı'nı oluşturmasının dünya genelinde gerginliğe sebep olduğu ve Rusya'nın uydu casusluğu üzerine çalışmalarının, yeni gelişmelerde muhtemelen büyük bir rolü olduğu da aktarıldı.

Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı

DW haber sitesinde yer alan bilgilere göre Fransa Uzay Komutanlığı Başkanı Michel Friedling, tatbikatın Fransız ordusu ve hatta Avrupa için bir ilk olduğunu vurguladı. Tatbikatın adı, 1965'teki ilk Fransız uydusunun anısına ithafen "AsterX" olarak belirlendi. 

Fransa Uzay Komutanlığı, 2019 yılında duyurulmuştu. Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, "askerileşen uzay" ortamından dolayı Fransa'nın harekete geçmesi gerektiğini söylemişti.