Fransız "Charles de Gaulle" isimli uçak gemisi ile Mısır Deniz Kuvvetleri’nden "Secem el-Fatih" isimli fırkateyninin iştirak ettiği askeri bir tatbikat düzenlendi.

Mısır Ordusu Resmi Sözcüsü Albay Tamir er-Rifai’nin Facebook sayfasından Fransa ile düzenlenen tatbikata dair bir açıklamada bulunuldu. Açıklamada, tatbikata Fransız "Charles de Gaulle" isimli geminin ve Mısır Deniz Kuvvetleri’nden "Secem el-Fatih" fırkateyninin katıldığından bahsedildi.

Tatbikat boyunca; helikopterler ile gemiye iniş, uzak ve yakından savunma taktikleri ve 7/24 gelebilecek her türlü tehdit riskine karşı hazırlıklı olunması için eğitimlerin gerçekleştirildiği aktarıldı.

Fransa ile yapılan bu ortak askeri tatbikatın Mısır Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı’nın “kardeş ve dost” ülkelerin silahlı kuvvetleriyle askeri eğitim seviyesini yükseltmek ve karşılıklı deneyim alışverişinde bulunulması amacıyla gerçekleştiği ifade edildi.

Fransız "Charles de Gaulle", Fransa’nın nükleer tahrikli tek uçak gemisi olarak biliniyor.

Kızıldeniz’de gerçekleştirilen ortak askeri tatbikatın iki ülke arasındaki olumlu ilişkinin bir sonucu olduğu ifade ediliyor.

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

İki ülke Kızıldeniz’de daha önce 8 Mart'ta da tatbikat düzenlemişti.