Çin’in Hint-Pasifik politikalarına karşı aynı noktada buluşan beş ülkenin (ABD, Fransa, Avustralya, Japonya, Hindistan) donanması Bengal Körfezi’nde bir araya gelecek.

Financial Express’de yer alan habere göre, Bengal Körfezi 5-7 Nisan tarihleri arasında Fransız denizci ve kâşif La Perouse’nin adını taşıyan müşterek bir deniz tatbikatına sahne olacak. İlk olarak 2019 yılında gerçekleşen tatbikatta Hindistan haricindeki diğer Quad ülkeleri ve Fransa yer alırken bu yılki tatbikatta Hint donanması da olacak.

Fransa’nın Yeni Delhi Büyükelçiliği tatbikatla ilgili olarak, "Yüksek deniz güçleri olan bu beş benzer politik ajandaya sahip ülkenin donanmaları arasındaki yakın iş birliğinin geliştirilmesi ve Hint-Pasifik bölgesinin özgür ve açık bir hal alması için önemli bir fırsat sunuyor." ifadelerini kullandı.

Strateji ve güvenlik analistleri, Asya Nato’su olarak nitelenen Quad’ın ve bölgede hisse (ada) sahibi Fransa’nın beraberliğini; Çin’in Hint-Pasifik politikalarından caydırılması için önemli bir jeopolitik hamle olarak yorumluyor.

Askeri pazarlarda yapay zeka çalışmalarında büyük bütçe artışı beklentisi Askeri pazarlarda yapay zeka çalışmalarında büyük bütçe artışı beklentisi

Fransa’nın Hint-Pasifik stratejisi

Hem Hint hem de Pasifik okyanusunda toprak sahibi olan tek Avrupa ülkesi Fransa, kendisini bölgenin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Fransa’nın ayrıca Hint- Pasifik’te yaklaşık 9 milyon kilometrekarelik bir Münhasır Ekonomik Bölge'ye (MEB) sahip olması denizaşırı bir güçten ziyade "yerleşik güç" olarak algılanmasına sebep oluyor. Bu durum Hint-Pasifik'te Fransa ve Hindistan orduları arasında bir yakınlaşma sağlıyor.

La Perouse tatbikatının ardından nisan ayının sonlarına doğru Hindistan ve Fransa Donanmaları Birleşik Arap Emirlikleri’nin de katılımıyla "Varuna’" deniz tatbikatında yeniden bir araya gelecekler.

Fransa ve Hindistan uzay çalışmalarından savunma sanayiine kadar farklı sektörlerde ortak çalışma yürütüyorlar. Yakın zamanda nükleer denizaltı üretmek için harekete geçeceğini duyuran Hindistan, bu alanda da Fransa’nın desteğini alabileceğini ifade etmişti.