Yunanistan, savunma sanayii alanında Fransa ile yakınlaşmaya devam ediyor.

Naval Defence'in haberine göre Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkent Paris'te bir araya geldi. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen ikili, bir savunma anlaşması imzaladı.

Anlaşma kapsamında Yunanistan, Fransa'dan 3 adet Fregate de Defense et d’Intervention sınıfı (orta sınıf fırkateyn/FDI) fırkateyn tedarik edecek. Fırkateynlerin yanı sıra Yunan yetkililer Fransa ile 3 adet Gowind 2500 sınıfı korvet için de görüşmelerini sürdürüyor.

Yunanistan savaş gemilerine ek olarak hava kuvvetlerine de 6 adet ek Rafael savaş uçağı tedarik edecek. Böylelikle Yunanistan Fransa'dan toplam 24 adet Rafael almış olacak.

3 adet fırkateyn ve 3 adet korvet için Yunanistan'ın Fransa'ya 5 milyar avro ödeme yapacağı belirtiliyor.

3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı 3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı

Basın toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron savunma paktının iş birliğini geliştireceğini belirterek, ''Yunanistan’a saldırılması durumunda Yunanistan’ı korumak için mutlaka iş birliği yapmalıyız." ifadelerini kullandı.