Fransa'da kabul edilen yasa tasarısı ve artan polis şiddeti olayları sonrası ortalık karıştı.

Fransa'nın başkenti Paris başta olmak üzere çoğu şehirde başlayan protestolar gitgide alevleniyor. Bugün sabah saatlerinden itibaren başkent Paris'te bulunan Republique Meydanı'nda toplanan on binlerce kişi, geçtiğimiz günlerde Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilen ''Küresel Güvenlik'' yasa tasarısını ve artan polis şiddeti olaylarını protesto ediyor.

Republique Meydanı'nda toplanan protestocular, Bastille Meydanı'na yürüyerek hükümet tarafından çıkarılmak istenilen güvenlik yasasını ve artan polis şiddetini protesto etti. Akşam saatlerinde meydanda bulunan on binlerce kişiye yapılan müdahele sonrası polis ile protestocular arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. 

Göstericiler, meydanda park halinde bulunan araçları ve çöp kutularını bariyer yaparak polise taş, molotof kokteyli ve havai fişeklerle saldırırken, Fransız polisi eylemcilere TOMA'lar ve göz yaşartıcı gaz ile müdahele etti.

Fransa İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Paris'teki eylemlere 46.000 kişinin katıldığı belirtildi.

Macron ve İçişleri Bakanı'na istifa çağrısı

Republique Meydanı'nda toplanan on binlerce kişi ellerinde pankartlarla Bastille Meydanı'na ilerledi. Protestolar sırasında öfkeli kalabalık, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u ve İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'e istifa çağrısında bulundu.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Fransa'da artan polis şiddeti

Fransa'da polis şiddeti her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz hafta Republique Meydanı'nda çadır kuran 500 sığınmacıyı şiddet uygularak dışarı atan Fransız polisi, halk tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Bu olaya ek olarak, Afrika kökenli müzik yapımcısı Michel Zecler'e polis tarafından uygulanan darp ve şiddet görüntülerinin sızmasının ardından binlerce insan Fransa sokaklarına döküldü.

Tartışılan yasa tasarısı

Geçtiğimiz günlerde, basın özgürlüğünü ihlal edebileceği ve polis şiddetini artırabileceği gerekçesiyle eleştirilen güvenlik yasa tasarısı Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edildi. Küresel Güvenlik yasa tasarısında bulunan 24'üncü madde; bir polis memurunun veya bir jandarmanın ''yüz görüntüsü veya diğer kimlik unsurlarının'' yayılması durumunda 1 yıl hapis cezası ve 45 bin Euro para cezasına çarptırılmasını içeriyor.