Zaman zaman hukuk ihlalleri sebebiyle ceza alan Google'a bir ceza daha kesildi.

Google, medya şirketlerinin içeriklerinin Avrupa Birliği telif hakkı kuralları kapsamında kullanılmasına yönelik "iyi niyetle" müzakere yapmadığı için Fransa Rekabet Kurumu tarafından 500 milyon avro cezaya çarptırıldı.

Konuyla ilgili açıklamada, Google'ın şirketlere mevcut içeriklerin kullanımına dair yeni bir teklif sunması gerektiği, aksi halde günlük 900 bin avroya kadar ek ceza kesilebileceği belirtildi.

Google: Ceza gerçeği yansıtmıyor

Fransa Rekabet Kurumu'nca verilen cezaya yönelik Google tarafından yapılan açıklamada, "Müzakere sürecinin tamamı boyunca iyi niyetle hareket ettik. Bu ceza, gösterilen çabaları veya platformumuzdaki haber içeriğinin gerçekliğini yansıtmamaktadır." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, kararın esas olarak mayıs ve eylül 2020 arasında gerçekleşen müzakerelerle ilgili olduğu, o zamandan bu yana yayıncılar ve haber ajanslarıyla ortak bir zemin bulunması için görüşmelerin sürdürüldüğü aktarıldı.

ABD Deniz Kuvvetleri, belirsiz geleceğe "metaverse" ile hazırlanıyor ABD Deniz Kuvvetleri, belirsiz geleceğe "metaverse" ile hazırlanıyor

Google haziranda da 220 milyon ceza yedi

Google internetteki reklam satışlarında tekel kurduğu gerekçesiyle Fransa'da haziran ayında 220 milyon avroluk ceza daha almıştı.

Google'ın -ceza alsa da- piyasada tekelcilik faaliyetlerini sık sık sürdürdüğü biliniyor.