Fransa, AUKUS iş birliğinin etkisini atlatamamışken bir darbe de İsviçre'den geldi.

Fransa, Avustralya'nın 90 milyon Avustralya doları değerindeki 12 adet denizaltı satışını içeren savunma anlaşmasını iptal etmesinin ardından yeni bir darbeyi İsviçre'den aldı. Birkaç aydır Fransa ile Rafale savaş uçakları için görüşen Bern hükümeti, ani bir kararla Fransız üretimi savaş uçaklarından vazgeçerek ABD'den F-35 savaş uçağı satın almaya karar verdi.

Alım planlaması kapsamında bir diğer seçenek olan F-35'i kendilerine daha cazip gördüklerini belirten İsviçre yönetimi, 6 milyar frank karşılığında F-35 satın alacaklarını açıklamıştı.

Macron, görüşmeyi iptal etti

Avustralya'dan sonra sınır komşusundan da darbe almasıyla Fransa ile İsviçre arasındaki ilişkiler gerildi.

İsviçre'nin F-35 kararı sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsviçreli mevkidaşı Guy Parlemin ile kasım ayında gerçekleştireceği görüşmeyi tek taraflı iptal etti. Bunun yanı sıra Bern yönetimi ile önümüzdeki yaza kadar herhangi bir görüşmenin de planlanmadığı duyurdu.

Avustralya krizi

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile katıldığı sanal basın toplantısında ABD, İngiltere ve Avustralya liderleri, AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurulduğunu ve bu kapsamda ABD ile İngiltere'nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağını duyurmuştu.

Türk savunma sanayii İsmail Demir'le "oyun değiştirici" konuma yükseldi Türk savunma sanayii İsmail Demir'le "oyun değiştirici" konuma yükseldi

AUKUS anlaşmasının devreye girmesi ile Avustralya'nın 2015 yılından beri Fransa ile yürüttüğü, maliyeti başta 43 milyar dolar olup daha sonra 90 milyar dolara ulaşan ve ülkede tartışmalara neden olan Taarruz Denizaltı Programı da rafa kalkmış oldu.

Bu duruma tepki veren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Savunma Bakanı Florence Parly, Avustralya hükümetinin Fransa ile denizaltı programını durdurmasının ve ABD ile nükleer denizaltı inşa etme konusunda anlaşma kararının iş birliği ruhuna aykırı olduğunu açıklamıştı.