EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu

Fransız Donanması hava savunma kabiliyetlerini arttırma yolunda adımlar atıyor.

Naval News sitesinde yer alan haberde, Aquitaine sınıfı FREMM’lerin (çok rollü firkateyn, multi-mission frigate) yedincisi, sınıfın hava savunma varyantı firkateynlerinin ise ilki olan “Alsace” firkateyninin aktif göreve başladığı ifade edildi.

Alsace, halihazırda Charles de Gaulle görev grubu içerisinde geniş ölçekli bir tatbikat olan POLARIS tatbikatında yer alıyor.

Alsace firkateyninin savaş kabiliyetleri açısından dünyaca bilinen bir sınıfa ait olduğunu belirten Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kıyılarımızı ve münhasır ekonomik bölgemizi korumak amacına ek olarak seyrüsefer özgürlüğünün önündeki engeller, denizdeki gözdağı girişimleri ve belirli bölgelere erişimi engelleme arzularının karşısında Fransa'nın güçlü, etkili ve güvenilir bir donanmaya ihtiyacı var." açıklamasında bulundu.

Alsace'nin kardeş gemisi Lorraine (Fransız Donanması için son FREMM) ise 2020 yılında denize indirildi. Geminin 2022 yılının ikinci yarısında donanmaya teslim edilmesi planlanıyor.

Geminin teknik özellikleri:

Toplam uzunluk: 142 m

Tam genişlik: 20 m

Deplasman: 6 bin ton

Maksimum hız: 27 knot

Mürettebat: 119 denizci (havacı personel için+14)

Konaklama kapasitesi: 165 erkek ve kadın

Menzil: 15 knot’ta 6 bin deniz mili