Araç incelenirken kablolu bir düzeneğin farkedilmesi üzerine bomba imha ekipleri aracı inceledi ancak ele geçirilen düzeneğin bomba olmadığı anlaşıldı.

İnceleme sonrası düzeneğin sahte baz istasyonu görevi gören ve bu sayede belirli bir alandaki hedef telefonu dinleyebildiği ortaya çıktı.

Spesifik olarak geliştirilen cihaz, birkaç bloğu kapsayan geniş bir alanda telefonları dinlemek için kurulan profesyonel bir teknik istihbarat aracıydı. "IMSI Catcher" yeteneğine sahip olan bu donanım, konuşma trafiğini dinleyip kullanıcılarının konumlarını takip ediyor. 

IMSI Catcher, hedefin cihazını kendisine bağlanması için aldatan ve iletişimi gerçek bir baz istasyonuna ileten, sahte baz istasyonu gibi davranan bir cihaz olarak bilinir. Hedeflenen kişilerin arama, SMS, internet trafiği gibi iletişimleri IMSI Catcher’dan üzerinden dinlenir. 


Tahmini maliyeti 50-100 bin dolar olan cihazın bileşenleri arasında güç blokları, soğutma fanları, RF modülleri, amfi, filtre, SDR radyo ve sahte bir hotspot bulunuyor.

Uzmanlar, bu tip bir düzeneğin aslında biraz eskide kaldığını ve en son 2010'lu yıllarda modasının geçtiğini söylüyor. IMSI Catcher'ların önceleri genellikle kolluk kuvvetleri ve istihbarat servisleri tarafından dinleme ve konum verileri toplamak için kullanıldığı biliniyor.

Ancak son yıllarda bu tip düzeneklerin suç ve terör örgütleri tarafından yoğun olarak kullanıldıkları da tespit edilmiş.