İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın açıkladığı belgelerdeki üslerden her ikisi de İran'ın güneyinde yer alan Çabahar ili ve Keşm Adası'nda konuşlu bulunuyor.

Times of Israel'in haberine göre her iki üsten havalan silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve kamikaze drone'lar, İsrail'e ait ticari gemilere saldırı düzenledi.

Bakan Gantz, İHA'ların stratejik hedeflere yönelik saldırılarına vurgu yaparak, ''İnsansız hava araçlarının dünya çapında hassas ve stratejik hedeflere ulaşabilen silahlar olduğunu vurgulamak istiyorum. Şimdiye kadar gördüğümüz drone saldırılarının çoğu güney ve güneydoğu İran'dan denizdeki hedeflere yönelikti.'' ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ayrıca İran'ın gelişen İHA ve drone programının bütün bölge için tehlike taşıdığını vurguladı. Gantz, 2019 yılında Saudi Aramco saldırılarına atıfta bulunarak, ''Aramco'ya yönelik İHA ve seyir füzesi saldırılarını, Suriye'de İHA'ların kullanılmasını ve Hizbullah'ın drone yeteneklerini nasıl geliştirdiğini gördük.'' ifadelerini kullandı.

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Ağustos ayında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Umman Denizi’nde İsrailli milyarder Eyal Ofer’in sahibi olduğu Zodiac Maritime şirketi tarafından işletilen Mercer Street petrol tankerine düzenlenen saldırıya ilişkin bilgiler vermiş, CENTCOM, bu konu hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını ve tankeri hedef alan silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) İran’a ait olduğunu bildirmişti.