Türkiye’nin 57 ilinden ortaokul öğrencileri, dijital dönüşümden giyilebilir teknolojilere, gıda güvenliğinden uzay teknolojilerine kadar birçok alanda araştırma projeleri yürütüyor. Teknolojik tasarım ve yazılım gibi 10 branştaki 180 proje, Diyarbakır’da dereceye girebilmek amacıyla kıyasıya mücadele veriyor. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda geleceğin bilim insanları, 4 Kasım’da ödüllerini alacak.

YAŞLARI KÜÇÜK, PROJELERİ BÜYÜK

Zorlu maraton

Bu yıl 16’ncısı düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması, 31 Ekim’de Diyarbakır’da başladı. 5 günlük zorlu maratonda; Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Yazılım olmak üzere 10 alanda finale kalan 180 proje mücadele ediyor.

Üniversite hocaları jüri oldu

Çeşitli üniversitelerde öğretim üyeliği yapan akademisyenlerden oluşan jüri; ekolojik denge, gıda güvenliği, tarım ve hayvancılık teknolojileri, dijital dönüşüm gibi araştırma projelerini değerlendiriyor. Finalde yarışan projeler arasında giyilebilir teknolojiler, sağlık ve biyomedikal cihaz teknolojileri, afet yönetimi, havacılık ve uzay ve sürdürülebilir kalkınma gibi temalar da dikkat çekiyor.

YAŞLARI KÜÇÜK, PROJELERİ BÜYÜK

Heyecan dorukta

Yarışmanın ödül töreni, 4 Kasım 2022 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak. Törende jürinin değerlendirmesi sonucunda ilk 3’e giren ve teşvik ödüllerini alan proje sahipleri açıklanacak. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal dereceye giren proje sahiplerini ödüllendirecek.

31 bin öğrenci katıldı

Yarışma, ortaokul öğrencilerinin temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışma yapmasını, bu çalışmaları yönlendirmeyi ve öğrencilerin bilimsel gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyor. Bu yıl yarışmaya 4 bin 583 okuldan 13 bin 585 erkek ve 17 bin 416 kız öğrenci olmak üzere toplam 31 bin 1 öğrenci katıldı. 2021 yılına oranla başvurularda yüzde 53 oranında artış gerçekleşti. Öğrenciler, bu yıl toplamda 23 bin 968 proje başvurusu yaptı.

YAŞLARI KÜÇÜK, PROJELERİ BÜYÜK

DARPA, yeni nesil yarı iletken üretimi için harekete geçiyor DARPA, yeni nesil yarı iletken üretimi için harekete geçiyor

Bölge finalleri

28-31 Mart 2022 tarihleri arasında Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya,  İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Van’da bölge finalleri sergisi düzenlendi. Yapılan ön değerlendirmeyi geçen bin 218 proje arasından 57 il ve 148 farklı okuldan 336 öğrencinin hazırladığı 180 proje Diyarbakır’daki finale katılma hakkı elde etti.