Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA’nın ilk uçuşuna ilişkin Baykar tesislerinde Selçuk Bayraktar’ın da bulunduğu bir kutlama etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlikte A Haber’in sorularını yanıtlayan Selçuk Bayraktar, KIZILELMA ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

STM’den Malezya’da önemli imza! STM’den Malezya’da önemli imza!

KIZILELMA hakkında açıklamalarda bulunan Bayraktar;

“Tabi KIZILELMA bizim bu mücadeleye başladığımız 20 sene öncesinden beri hayalimizdi. Nasıl ki medeniyetimizin tarih boyunca hep KIZILELMA’sı olmuş bizim de milli savunma sanayimizi geliştirmede İHA’larımızı ülkemizin tam bağımsız ve güçlü yarınları için geliştirmede hedefimiz işte hedefimiz 6 kiloluk bir uçaktan başladı. Maket uçak boyutunda bir uçaktı. Türkiye’nin ilk robot uçağıydı. TSK’nın envanterine giren ilk ufak bile olsa ilk milli hava aracı olmuş oldu.

KIZILELMA’nın en büyük farkı insansız hava uçağı olması. Bugün itibariyle baktığınızda baktığınız da F-35 veya diğer savaş uçaklarını değerlendirdiğinizde onların sahip olduğu teknoloji farklı. Onlarla rakip olacak bir geleceği barındırıyor. Ama bugün itibariyle hemen uçmuş bir teknoloji prototipinden bunu beklemek pek doğru değil açıkçası. Burada asıl olan bütün geleceğin hava muharebesinin bütün geleceğini barındırıyor. Dünyada artık biz de varız diyor KIZILELMA. Asıl olan budur.” ifadelerini kullandı.

KIZILELMA’nın ilk uçuşu nefesleri kesti

Yüzde 100 Baykar öz sermayesi ile 2021 yılında üretimine başlanan Bayraktar KIZILELMA'nın 1 yıl gibi rekor bir sürede uçuşunu gerçekleştirmesi Türk havacılık tarihi için önemli bir dönüm noktası oldu. Bayraktar S/İHA'ların tecrübesiyle yola çıkılarak geliştirilen KIZILELMA, geleceğin muharebe konseptine yön verecek. Agresif manevralarla hava-hava muharebesi icra edebilecek olan Bayraktar KIZILELMA (MİUS), düşük radar kesitiyle güvenlik güçleri için güç çarpanı olacak. Kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olacak olan KIZILELMA, gövde içinde taşıyacağı mühimmatları ile belirlenen hedeflere taarruz gerçekleştirebilecek. 1.5 ton faydalı yük taşıma kapasitesine sahip Bayraktar KIZILELMA'nın iki farklı tipte tek motorlu ve çift motorlu olmak üzere üç versiyonu bulunuyor.