Almanya'da yaşayan genç bir 'hacker'ın siber saldırı denemesi, dünya markalarının ürünlerindeki sistemlerin ele geçirilebileceğini ortaya koydu.

Almanya'da yaşayan 19 yaşındaki David Colombo isimli 'hacker', dünyanın 13 ülkesindeki 25'ten fazla Tesla otomobilinin sistemini ele geçirmenin yolunu bulduğunu iddia etti.

Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı

Bunun oldukça tehlikeli sonuçları olabileceğini kaydeden David Colombo; 'hack'lediği araçların çeşitli fonksiyonlarını kontrol edebildiğini belirterek 10 Ocak Pazartesi günü Tesla’nın güvenlik ekibine durumu bildirdi.

Colombo, araçlar üzerinde tam kontrol sağlayamadığını ve yine de yapabildiği şeylerin listesinin çok ‘uzun’ olduğunu belirtti.

Genç 'hacker' şahsi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; bahsi geçen elektrikli Tesla araçlarının nöbet modu korumasını uzaktan bir şekilde devre dışı bırakabildiğini ve pencereleri, kapıları, müziği, aracın ışıklarını hatta anahtarsız sürüşü bile kontrol edebildiğine dikkat çekti.

Colombo attığı 'tweet'inde yolda giden bir otomobilin uzaktan tam seste müzik veya pencereleri ve kapıları açabilmesinin çok tehlikeli olduğunu belirtip "Işıkların durmadan yanıp sönmesi bile diğer sürücüler üzerinde potansiyel olarak tehlikeli bir etkiye sahip olabilir." dedi.

Tesla'nın altyapısında bir kusur olmadığına dikkat çekip hatanın araç sahiplerinde olduğunu söyleyen Colombo; araçların kontrolünü nasıl ele geçirdiğine dair belirli ayrıntıları açıklamadan önce "tüm bunları düzeltmek" istediğini de sözlerine ekledi.

BugCrowd aracılığıyla uzun zamandır bir hata ödül programı yürüten Tesla, geçerli bir güvenlik açığı için 15 bin dolara (204 bin TL’ye) kadar ödül teklif ediyor.