Türkiye'nin genç mühendisleri, savunma sanayii alanında geliştirdikleri kamera sistemiye önemli bir başarıya imza attılar.

Merkezi İstanbul'da bulunan Blitz Systems firmasının Genel Müdürü Kadir Doğan ve arkadaşları NATO üyesi bir Avrupa ülkesine bulut altı insansız hava araçlarında kullanılabilecek bir kamera sisteminin ihracatını gerçekleştirdi.

TRT Haber'e konuşan Kadir Doğan bulut altı sınıfta insansız sistemler için görüntü sistemleri çözümü ürettikleri ve bu sistemlerin ana uygulama alanlarının 3-4 metre kanat açıklığına sahip Bayraktar TB-2 ve TUSAŞ ANKA’lardan daha küçük platformlar olduğunu dile getirdi.

Çeşitli sensörlerle, farklı yapay zeka yazılımlarıyla desteklenmiş, değişik kullanım konseptlerine göre geliştirilmiş ürünler hayata geçirdiklerini kaydeden Doğan, “Bunların içindeki en önemlilerden biri de içerisinde gündüz kamerası, kızılötesi kamera, lazer mesafe ölçer bulunan ve içinde dahili görüntü işleme yazılımları olan bir gimbal kamera.” ifadesini kullandı.

Kadir Doğan ilk defa NATO üyesi bir AB ülkesine böyle bir ihracat gerçekleştiridiklerini şu şekilde ifade etti:

“Böylece Türkiye ilk kez bulut altı insansız hava araçları (BİHA) için kullanılabilecek bir kamerayı NATO ülkesine doğrudan ihraç edebildi. Hatırlanacağı üzere daha önce Türkiye NATO üyesi bir ülkeye S/İHA ihraç etti. O ihracatta kamera platform üzerinde satılmış oluyor. Dolayısıyla daha önce doğrudan bir kamera satışı olmadı."

Doğan açıklamasının devamında bu ihracat başarısının önemini, "Aslına bakarsanız bu durum bir ihracat başarısının çok daha ötesinde. Ülkemizin, Suriye’deki operasyonlarının ardından Kanadalı firmanın Anka ve TB-2’lerin kamerasına ambargo uygulamasını hatırlayın. Sonrasında ASELSAN'ın ciddi çabalarıyla bu araçlardaki kameralar millî imkanlarla üretildi." şeklinde ifade etti.

HÜRJET gökyüzü için gün sayıyor HÜRJET gökyüzü için gün sayıyor

Ekip arkadaşlarıyla birlikte bu tür durumların gelecekte daha küçük platformlar için de yaşanabileceği gerçeğinden yola çıktıklarını ifade eden Kadir Doğan "Bu nedenle biz de yerli olarak o ürünlerin daha küçüklerini, BİHA’lar için üretmeye başladık ve bunu Avrupa’ya da doğrudan ihraç ederek çok önemli bir pazara giriş yapmış olduk.” dedi.

İhracatın NATO üyesi ülkeye yapılmasının önemine değinen Doğan, Avrupa ülkelerinin ve ABD’nin özellikle bu tür teknolojilerde dünyanın lideri olduğuna dikkat çekerek “Bu kadar yüksek teknolojiye sahip bu ülkelere bu gibi yüksek teknoloji ürünleri ihraç edebilmek iki açıdan önemli. Bu yolla hem ülkemizin yüksek teknolojili ürün ihracatındaki payını artırıyoruz hem de bir Türk firması olarak batı pazarına güçlü bir giriş yapmış oluyoruz.” ifadelerine yer verdi.