Mojave, şirketin dünya çapında ün kazanmış önceki üretimleri konumundaki MQ-9 Reaper ile MQ-1C Gray Eagle-ER'in aviyonik ve uçuş kontrol sistemlerine dayanıyor, fakat diğer iki sistemden çok daha gelişmiş yönleri ise kısa kalkış-iniş (STOL) becerisi, yanı sıra da artırılmış bir ateş gücüne odaklanması.

Yüksek kaldırma tertibatlarına sahip genişletilmiş kanatlar ve 450 beygir gücünde bir turboprop motor, yeni uçağın ilk anda dikkati çeken özelliklerinden diğer ikisi. Mojave, bu gibi yenilikçi özelliklerinin dışında, gelişmiş havaalanı pistleri ya da altyapısına ihtiyaç duymadan, daha zorlu ve bâkir coğrafyalara dönük operasyonlar için de seçenekler sunan bir İHA. Hafif bir düzlüğe ihtiyaç hissetmek dışında, en ilkel yüzeylerde bile rahatlıkla iniş ve kalkış yapabilen bu yeni General Atomics kuşu, aynı zamanda insanlı uçaklara göre dayanıklılık ve kalıcılıkta da önemli avantajlar sunuyor. 

Ukrayna istihbaratı: "Abrams tankları uzun süre dayanmayacak" Ukrayna istihbaratı: "Abrams tankları uzun süre dayanmayacak"

Defense Here'in haberine göre ilk kez geçen yaz aylarında deneysel uçuşlarına başlayan Mojave, bünyesinde bir araya getirilen teknolojik ve aerodinamik yeniliklerle, silahlı gözlem, keşif ve saldırı görevlerini başarıyla yürütmek için mükemmel bir İHA profili çiziyor. Bu kategorideki hava araçlarının teknik gelişimini adım adım izleyen uluslararası uzmanlar, yeni aracın öncelikle çok kısa alanlarda sergilediği sorunsuz iniş-kalkış performansını takdir etti. Halen pek çok İHA, kusursuz olmasa bile en azından tek motorlu insanlı uçakların da inebileceği uzunluk ve zemin kalitesine sahip pistlere ihtiyaç duyarken, Mojave ise oldukça dar ve engebeli alanlarda bile neredeyse bir uçurtma kadar kolay havalanıp inebiliyor.  

Mojave’nin ilk küresel lansmanı nedeniyle bir açıklama yapan GA-ASI CEO'su Linden Blue, “olağanüstü yetenekler” olarak tanımladığı bir dizi teknolojik yeniliği şirketlerinin insansız hava araçları üretim hattına kazandırmaktan dolayı gurur duyduklarını belirterek, ''ABD ve müttefik devletlerin kara kuvvetleri için, çatışma bölgesinin yakınlarında bulunan sorunlu arazilere kolayca indirip kaldırabilecekleri, cephane bittiğinde de silahlarını hızlı bir şekilde yeniden doldurabilecekleri, uzun ömürlü, hem gözlemci, hem kâşif, hem de savaşçı bir insansız hava aracı ürettik. Şirketimizin milyonlarca uçuş saatlik mühendislik tecrübelerinin yansımalarını taşıyan devrim niteliğindeki bu tasarım, insansız hava aracı devriyelerin sayı ve seçeneklerini artırarak Mojave'yi gerçek bir oyun bozucu yapıyor.'' diye konuştu. 

Araca, yeryüzündeki en ölümcül coğrafî bölgelerden biri olarak bilinen ve bünyesinde son derece sınırlı sayıda yaşam formunun direnip varlığını sürdürmesine imkân tanıyan Mojave Çölü’ne ithafen “Mojave” adı verildi.