Alper Özbilen: Rekabete evet, tekelleşmeye hayır! Alper Özbilen: Rekabete evet, tekelleşmeye hayır!

Yazılmış kodların paylaşılması ve depolanması için kullanılan bir platform olan GitHub 4 Haziran Cuma günü yeni aldığı resmî kararlar ile bazı site ilkelerini güncellediğini açıkladı. GitHub’ın açıkladığı yeni güncellemeler şirketlerin kötü amaçlı yazılımlar ile baş etme şekillerini ilgilendiriyor.

The Hacker News tarafından yapılan habere göre GitHub aldığı yeni kararlar doğrultusunda kendi platformu üzerinde kötü amaçlı yazılımların yayılmasında kullanılabilecek herhangi bir içeriğin yüklenilmesini, paylaşılmasını ya aktarılmasını yasaklıyor.

Site yapmış olduğu açıklamada zafiyetler ve kötü amaçlı yazılımlar gibi konuları ilgilendiren araştırmalara ait içeriklerin ve güvenlik teknolojilerinin ikili kullanımının sağlanmasına kastî olarak izin verildiğini belirtti. Bu araştırmaların ve teknolojilerin ikili kullanıma açık olmasının güvenlik araştırmacıları için faydalı olduğunun farkında olduklarını belirtti. GitHub bu tip araştırmaların niyetinin iyi yönde olduğunu düşündüklerini ve teşvik etmek istediklerini belirtti.