Roketsan’ın önemli bir konsepti olarak öne çıkan lazer güdümlü mini füze METE, PAVO Group tarafından geliştirilen GÖKALP Drone sistemi ile buluştu.

Test atışları devam eden lazer güdümlü mini füze METE ve GÖKALP seri üretime hazır hale geldi.

İnsansız Hava Aracı konseptine uygun olarak geliştirilen METE mühimmatı, PAVO Group’a bağlı şirketlerden InterData tarafından geliştirilen GÖKALP Drone sistemine entegre edilerek test atışlarını başarıyla tamamladı.

Roketsan’ın en küçük güdümlü mühimmatı konumunda olan METE’nin kullanıldığı ilk platform olan GÖKALP ise hem faydalı yük kapasitesi hem ateşlemeden etkilenmeyen stabil kalma kabiliyetleriyle ön plana çıkıyor.

Özellikle meskun mahalde nokta atışı operasyon yapabilmek adına geliştirilen GÖKALP Drone Sistemi, METE Füzesi’nin entegrasyonuyla birlikte muharebe sahasında önemli bir güç çarpanı olacak.

Roketsan tarafından yapılan titreşim ve sıcaklık testlerini başarıyla tamamlayan GÖKALP Drone Sistemi’nden METE Füzesi’nin atışları da gerçekleştiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Roketsan, METE’nin GÖKALP Drone’undan atıldığı videoyu kamuoyu ile paylaşmıştı.

Yapılan bu paylaşımda METE’nin GÖKALP Drone sisteminden ateşlendiği ve ateşlenme esnasında GÖKALP’in stabil kaldığı görülmüştü.

GÖKALP, 8 kg paylaod kapasitesi, 20 dakika görev süresi ile zorlu hava ve saha koşullarında görev yapabiliyor. GÖKALP aynı zamanda üzerinde barındırdığı teknolojilerle elektronik harp koşullarından etkilenmeyecek şekilde tasarlandı.

Özellikle küçük çaplı drone sistemlerinin bu tarzda mühimmatları kullanırken yaşadığı sarsılma ve irtifa kaybetme sorununu ortadan kaldıran PAVO Group; InterData markası ve GÖKALP Drone sistemi ile yurtdışı pazarına da açılmayı hedefliyor.