Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın hizmetindeki TCG Sokullu Mehmet Paşa A-577 gemisi 19 Şubat'ta İstanbul Boğazı’nda görüntülendi.

Defence Turk'ün haberine göre, İstanbul Boğazı'ndan Karadeniz'e doğru yol alan TCG Sokullu Mehmet Paşa gemisinin kıç kısmında üzeri örtülü bir şekilde yer alan ASELSAN imzalı Gökdeniz Yakın Hava Savunma Sistemi görüntülere yansıdı.

Normalde Fransız Nexter firmasının 100mm’lik topu bulunan gemiye ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen Gökdeniz Yakın Hava Savunma Sistemi'nin entegre edilmesi, ordunun envanterindeki araçlarda yerli ürün kullanımının gittikçe arttığını gösteriyor.

GÖKDENİZ YHSS'nin yıl içerisinde TCG İstanbul'a da entegre edilmesi bekleniyor.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

GÖKDENİZ

ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmat (ATOM) ile birlikte, üzerinde konuşlu bulunduğu gemiyi hedef alan anti-gemi füzelerini imha edebilen nokta savunma sistemidir. Sistem, sahip olduğu Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması ile parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve hedef tipine uygun olarak istenen mühimmatın seçilmesine olanak sağlıyor.

GÖKDENİZ, anti-gemi füzelerinin yanı sıra helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve su üstü araçları gibi tehditlere karşı da gemi savunmasını etkin şekilde gerçekleştirilebiliyor.