CTech’ten BAE’li şirketle iş birliği CTech’ten BAE’li şirketle iş birliği

Siber güvenlik meselesi ülkelerin ve teknoloji devlerinin gündemi olarak kalmaya devam ediyor.

Webtekno'nun haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden 25 Ağustos günü dünya teknoloji devleri ile bir araya geldi. Biden'ın toplantısına iştirak eden şirketler arasında Google, Microsoft, IBM, Amazon ve Apple'ın CEO'ları bulunuyordu. 

Toplantının gündem başlığı ise son yıllarda giderek artan ve ABD hükümetinin de tehdit altında olduğu siber saldırılarla mücadeleydi. Siber güvenlik toplantısı sonrası somut gelişmeler yaşandı.

Google yapılan toplantıdan sonra, siber güvenliğe dair yeni bir adım attı. Şirket yaptığı açıklamaya göre siber güvenliğe 5 yıl içerisinde 10 milyar dolar yatırımda bulunacak. Bu yatırım ile hem açık kaynak siber güvenlik sistemleri kurulacak hem de veri analitiği ve BT uzmanları yetiştirilecek. Bu 5 yıllık süreçte ABD'li gençlerle ilgili çalışmalar da yürütecek olan şirket, 100.000 kişiyi Google Kariyer Sertifikası Programı'na dahil edecek.

Google tarafından yapılan açıklamalara göre ABD'nin siber saldırı tehditlerine açık olmasının pek çok nedeni var. Bu nedenler arasında öne çıkanlar ise kullanılan altyapı sistemlerinin eski olması ile siber güvenlik noktasında yeterince uzmanlaşmamış kişilerin bu kategoride çalıştırılıyor olmaları. Google, 5 yıllık yatırım programı ile tüm bunların üstesinden gelinebileceğini ifade ediyor.