Kullanıcı bilgilerinin güvenliği dev teknoloji şirketleri tarafından ihlal edilmeye devam ediyor.

Google’ın 23 Haziran’a kadar olan kullanıcı verilerini Rusya’nın en büyük devlet bankasına ait teknoloji şirketi ile paylaştığı ortaya çıktı.

ProPublica’nın raporuna göre Google, kullanıcıların konum bilgileri, çevrimiçi etkinlikleri ve IP adresleri gibi verileri Rus hükümeti tarafından denetlenen kuruluşlara iletti.

Kullanıcı verileri politikacılar tarafından satın alınıyor! -  ShiftDelete.Net

Güney Kore'nin ilk casus uydusunu SpaceX fırlattı  Güney Kore'nin ilk casus uydusunu SpaceX fırlattı 

Google'ın verileri paylaşması; ABD Senato İstihbarat Komitesi’nin Google’ı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Rusya ve Rusya bağlantılı kuruluşlar tarafından olası sömürülere karşı dikkatli olması konusunda uyarmasından dört ay sonra yaşandı.

700’e yakın kişinin bilgileri paylaşıldı

Dijital reklam analiz şirketi Adalytics’in araştırmalarına göre Google, kullanıcı verilerini; markaların ve ajansların reklam satın almasına yardımcı olan Rus şirketi RuTarget'la paylaştı.

Google; Rusya'nın Ukrayna’da ve dünyanın diğer bölgelerinde web sitelerine ve uygulamalara göz atan kişilere ait verilere erişmesine ve bu verileri kaydetmelerine izin verdi. Şirketin 24 Şubat’ta ABD Hazinesi’nin yaptırıma tabi kuruluşlar listesine eklenmesine rağmen RuTarget’ın Google’dan 700’e yakın kullanıcı veri örneği aldığı biliniyor.

Kullanıcı verileri politikacılar tarafından satın alınıyor! -  ShiftDelete.Net

Yapılan analizler de Google’ın Ukrayna merkezli web sitelerini inceleyen kullanıcılara ait verileri paylaştığını ortaya koydu. Verilerde kullanıcıların cep telefonu numaraları, IP adresleri, konum bilgileri, ilgi alanları ve çevrimiçi etkinlikleriyle ilgili bilgileri yer alıyor. Rusya'nın elde ettiği verilerle insanları ve ilgi alanlarını izleyebileceği düşünülüyor.

Google sözcüsü olan Michael Aciman, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Michael Aciman, şirketin Mart ayında RuTarget'ın reklam ürünlerini kullanmasını engellediğini duyurdu ve o zamandan itibaren RuTarget'ın direkt Google üzerinden reklam satın almadığını da söyledi. Aciman’ın Ukrayna ile ilgili herhangi açıklamada bulunmadığı biliniyor. Ancak Google, ProPublica ve Adalytics tarafından uyarılmadan önce kullanıcı ve reklam satın alım verilerini gönderdiğini kabul etti.

Google to Pay Washington State $400,000 to Settle Campaign Finance Lawsuit  | The Daily ChronicleGoogle sözcüsü olan Michael Aciman

Adalytics'e rapor yazan Krzysztof Franaszek, RuTarget'ın Google'dan gelen kullanıcı verilerine erişme ve bunları depolama yeteneğinin kötü kullanıma yol açabileceğini söyledi. 

ProPublica, kullanıcı verilerinin, Google'ın hakim olduğu yarım trilyon dolarlık dijital reklam endüstrisinin bir parçası olarak kullanıldığını söylüyor.

ProPublica, kullanıcılar bir siteyi ziyaret ettiğinde bu verilerin gerçek zamanlı olarak açık artırmaya çıkarıldığını ve “milisaniyeler içinde bu kullanıcı hakkında toplanan verilerin, kullanıcıya bir reklam gösterip göstermemeye karar vermelerine yardımcı olmak için potansiyel reklam alıcılarıyla paylaşıldığını" da belirtti.

RuTarget gibi reklam satın alan şirketler, teklif verseler de vermeseler de bu teklif akışı verilerini alabilir ve saklayabilir. Google dünyanın en büyük reklam satın alma borsasını işlettiğinden, RuTarget Google'ınki gibi reklam borsalarıyla ne kadar çok bağlantı kurarsa, o kadar fazla veri ve bilgi toplayabilir.