Google, Avustralya’nın teknoloji devi tarafından telif haklarının paylaştırılması girişimi üzerine arama motorunun erişimini Avustralya’ya karşı kapatmakla tehdit etti.

Avustralya yönetimi ülkedeki teknoloji şirketlerinin, haber içerikleri için medya kuruluşlarına belli bir oranda ücret ödemesi adına dönüm noktası niteliğinde bir yasa hazırlama yoluna girdi.

Bu yasaya karşılık ABD merkezli teknoloji şirketleri, çıkarılacak olan yasanın uygun olmadığını ve yerel hizmetlere erişim noktasında zarar verebileceğini iddia ediyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison da teknoloji şirketlerinin tehditlerine, uyarılarına, platformlarını kapatacakları iddialarına boyun eğmeyeceklerini açıkladı.

Google Avustralya Genel Müdürü Mel Silva Senato’daki duruşmada yaptığı açıklamada yasaların “uygulanamaz” olduğunu söyledi ve “Bu durumun yasalaşması halinde, bizim için Google Arama’yı Avustralya’da kullanıma kapatmaktan başka bir çare bırakmayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

Hükümet, teknoloji şirketlerinin haberlerini okumaya devam etmek isteyen kişilerden müşteri kazanması nedeniyle teknoloji şirketlerinin haber kanallarına belli bir miktarda ücret ödemesi yapmaları gerektiği dile getiriyor.

Google’ın bu tehdidine karşılık Avustralya'nın ne yapacağı ise diğer ülkeler tarafından yakından takip ediliyor.