Google tarafından duyurulan yapay zeka uygulaması, yoldaki sınır çizgisini tanımlama özelliğiyle görme engellilere hem koşu yarışmalarında hem de günlük hayatta yardımcı olacak. Görme engelli ve az gören kişiler için düzenlenen koşu yarışmalarına öncelik veren Google, Guiding Eyes for the Blind kuruluşu ile iş birliği yaparak Project Guideline isimli yapay zeka sistemini test etti.

Proje, görme engelli kişilerin bağımsız yürümesine ve koşmasına yardımcı olacak. Project Guideline isimli yapay zeka sistemi, GPS aracılığıyla sanal yarışı takip ediyor. Bu sistem, önceden boyanmış bir hattın yerini belirtmek için sesli uyarılar vermesiyle dikkat çekiyor. Uygulama, Guiding Eyes for the Blind CEO'su Thomas Panek tarafından Central Park'ta test edildi.

Uygulama internet olmadan çalışabiliyor

Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı

Guideline yapay zeka uygulaması, yola boyanmış çizgileri internet olmadan takip edebiliyor. Öncelikle görme engelli kullanıcılar emniyet kemerini bir Android telefona bağlıyor ardından Project Guideline uygulaması da boyanmış çizgiyi tanımlayan makine öğrenim modelini çalıştırıyor. Uygulama böylece konumu tahmin ederek, belirli bir istikamette tutabilmek için kemik iletimli kulaklıklardan sesli geri bildirim sağlıyor. Haberle ilgili Google tarafından "Karanlıkta bir koridorda kollarınızı uzatarak yürüdüğünüzü hayal edin. Sola kayarken sol elinizle duvarı hissedecek ve düzeltmek için merkeze geri döneceksiniz. Aynısı Project Guideline için de geçerlidir, sadece solunuzdaki ve sağınızdaki sınırları hissetmek yerine bunu duyacaksınız." şeklinde bir açıklama yapıldı.

Google bu projeyi Haritalar uygulamasının daha ayrıntılı sözlü yol tariflerini kullanıma sunmasının ardından harekete geçirdi. Google ayrıca paketlenmiş yiyecekleri bilgisayarla görerek tanımlayabilen, mektupları ve postaları incelemeyi kolaylaştırmak için belgeleri tarayabilen erişilebilirlik odaklı bir uygulama olan Lookout'u geliştirmeye devam ettiğini duyurdu.