Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı

Google Tehdit Analiz Grubu Müdürü Shane Huntley imzalı yeni bir blog gönderisine göre, Charming Kitten olarak bilinen APT35 isimli hacker grubu, uuslararası toplumun İran’a bakışında rol oynayan hükümet, basın, akademi ve kar amacı gütmeyen dış politika ve ulusal güvenlik kuruluşlarındaki önemli hesapları hedef aldı.

Huntley, “İran, uluslararası toplumun onu nasıl gördüğünden ve ona nasıl baskı yaptığından çok etkileniyor. İranlı aktivistler ve çalışanlar da hacker grubu tarafından hedef alınıyor” ifadelerini kullandı.

Söz konusu blog gönderisine göre, İranlı hacker grubu 2017’den beri kurbanları kimlik avı bağlantılarına tıklamaya ikna etmek için güvenliği ihlal edilmiş bir web sitesi kullandı.

APT35, 2021 başlarında ise, sahte bir web sitesine bağlantılar içeren e-postalar gönderdi.

Şarku'l Avsat'ın Bloomberg’ten aktardığı habere göre, APT35, geçen yıl Google Play Store’dan casus yazılım indirilmesini de denedi. Bu, cihazlardan arama kayıtları, mesajlar ve konum verileri gibi hassas bilgileri çalabilen VPN kılığına girmiş bir uygulamaydı.

Google bunu keşfetti ve herhangi bir kullanıcı yükleme şansı bulamadan kaldırdı.