Google yeni bir dava ile karşı karşıya.

Bigpara'nın haberine göre, merkezi Lüksemburg’ta yer alan AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içerisinde bulunan AB Genel Mahkemesi, bu hafta boyunca ABD merkezli Google'ın AB Komisyonu kararına karşı açtığı davayı görüşecek.

AB, 2016'da Google'ı, Android işletim sistemiyle piyasayı domine etmek ve rekabet kurallarına uymayan davranışlarda bulunmakla suçlamıştı. Suçlama, Google'ın kendi arama ve diğer çeşitli uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu.

AB araştırmasında, Google'ın çeşitli cihaz üreticileriyle imzaladığı sözleşmelerde, Google arama, Play Store, ve Chrome tarayıcısını cihazlara başlangıçta yükletmeye zorladığı ve bazı telefon üreticilerine Google arama uygulamasını önceden yüklemeleri durumunda ödeme yaptığı tespit edilmişti.

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

AB, 2018 yılında Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google'ı 4,34 milyar avro para cezasına çarptırmıştı. Bahsi geçen cezaya itiraz eden Google hukuki süreç başlatmıştı. AB Genel Mahkemesi'ndeki davanın 1 yıl sürmesi öngörülüyor. Karar sonrası dosya, hukukilik denetimi için Avrupa Adalet Divanı'na iletilebiliyor.

Google’ın AB tarafından çarptırıldığı cezalar bununla sınırlı değil. Google’a arama motoruyla kendi "alışveriş" hizmetlerine avantaj sağladığı ve hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 2017’de AB Komisyonu tarafından 2,4 milyar avroluk para cezası kesilmişti. Buna ek olarak, AB, Google'a, 2019 yılında da "reklam hizmeti" AdSense'de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49 milyar avro para cezası uygulamıştı.

Böylelikle AB, Google'a 2017-2019 yılları arasındaki dosyalarda toplam 8 milyar avronun üzerinde bir miktarda ceza kesmiş oldu.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını teftiş etme yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor. AB Komisyonu, söz konusu incelemede rekabete veya antitröst kurallarına uymayan bir durum saptarsa buna son veriyor ve firmalara yüksek miktarda para cezaları uyguluyor. Firmalar, uygulanan cezalara AB mahkemelerinde itiraz edebiliyor.