Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

ABD TikTok uygulamasının "ulusal güvenlik" için tehdit oluşturduğunu iddia ederek, platformu yasaklama kararı almıştı. Bunun üzerine pek çok tepki veya destek gören ABD yönetimi, en son TikTok çalışanlarının tepkisiyle karşı karşıya kalmıştı. ABD'li şirketler TikTok'u satın alma girişimlerinin yanı sıra TikTok'a alternatif oluşturabilecek özellikler tasarlama yarışına da girdi.

Geçen günlerde Instagram, kullanıcıların kısa ve eğlence içerikli videolar üretmesi için "Reels" özelliğini getirmişti. Şimdi de Google şirketinin söz konusu "alternatif yarışına" dahil olduğu iddia edildi. Söylentilere göre yeni özellik, Google'ın içerik öneri motoru Google Discover'da kullanıcılarla buluşacak.

Sadece yasağın gündem olduğu zaman değil, bundan önce pek çok kez TikTok taklidi özellikler denenmişti. ABD menşeli Facebook kendi platformunda Lasso özelliğini denemiş, daha sonra kaldırma kararı almıştı. Yine Facebook'un bünyesindeki sosyal medya platformu Instagram'da, Slignschot ve Poke isimli Snapchat benzeri özellikler denenmiş ve kaldırılmıştı.

Gadgets360 konuya dair yaptığı haberde, Google'un yeni özelliğinde, kısa videoların dokunulduğunda doğrudan cihazın internet tarayıcısında açıldığını bildiriyor. Habere göre özellik, kaynağın logosu üst köşede ve video da alt köşede görülecek şekilde tasarlandı. Aynı zamanda  "sesli, sessiz ve paylaş" seçenekleri bulunuyor. Özelliğe durum denetim göstergesi ve istenilen videonun gizlenebilmesi seçenekleri de eklendi.

Konuya dair iddianın çıkış noktasını bir kullanıcının özelliği gördüğünü öne sürmesi oluşturuyor. Henüz Google'ın konuya dair herhangi bir resmi açıklaması olmadı.