TEKNOFEST'in bu yılki etkinlik heyecanı Azerbaycan'ı şimdiden sarmaya başladı.

Bakü'de yapılan TEKNOFEST Azerbaycan tanıtım programı, Türkiye'den ve Azerbaycan'dan teknoloji ve bilim meraklılarını festival öncesi bir araya getirdi.

Grizu-263 Uzay Takımı da TEKNOFEST Azerbaycan tanıtım programı için Bakü'ye giden ekipler arasında bulunuyor.

Grizu-263 Uzay Takımı, Bakü ziyareti sırasında Kafkasya'nın ilk uydu operatörü şirketi olan Azercosmos'u da ziyaret etti.

Grizu-263 Uzay Takımı'nın resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "Bugün Azerbaycan’da Azercosmos’u ziyaret ettik. Misafirperverlikleri ve ilgileri için kendilerine çok teşekkürler." ifadelerine yer verildi.

Grizu-263 Uzay Takımı, Türkiye'nin ilk mini cep uydusu Grizu-263A'yı 13 Ocak günü Türkiye saatiye 18.25'te SpaceX'e ait Falcon 9 roketi aracılığıyla uzaya göndermişti.

Türkiye'nin ilk yerli cep uydusu, ismini 3 Mart 1992'de Zonguldak'ta meydana gelen Grizu patlamasından alıyor ve uydunun üzerinde bu kazada hayatını kaybeden işçilerin isimleri bulunuyor.

Grizu-263A'nın 525 kilometre alçak dünya yörüngesinde 4 yıl 8 ay boyunca görev yapması planlanıyor. 

Azercosmos Makes More Inroad Into Middle East & Africa - Caspian News

Azerkozmos  

3 Mayıs 2010'da Kafkasya'da kurulan ve tamamı Azerbaycan Cumhuriyeti'ne ait olan tek uydu operatörü şirketidir.

E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma E-Devlet'ten depremzedelere yönelik çalışma

Azerbaycan'ın ilk uydusu olan Azerspace-1'i 8 Şubat 2013'te uzaya fırlatan şirket, kurumsal ve devlet müşterilerine DTH, ses, video, veri ve mobilite uygulamaları için son derece güvenilir, uydu tabanlı iletişim hizmetleri sunuyor.